www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @746
Počítadlo


Spam poison

V akej ére žijeme?

Je veľavravné, že nevieme pomenovať súčasnú etapu spoločenského vývoja

V jednej americkej komédii sa európski – konkrétne francúzski – umelci nemôžu zhodnúť na tom, ako označiť vlastné výtvory. Napokon sa ich búrlivá konverzácia zmení iba na výkriky protichodných úvodných častí zamlčaných názvov umeleckých smerov – post… a neo…

V našej politologickej a publicistickej komunikácii prevládlo mechanické prevzatie západných propagandistických pojmov, podľa ktorých sú krajiny niekdajšieho východného bloku charakterizované ako postkomunistické. Tí, čo zažili predchádzajúci režim v dostatočnom veku, sa ešte pamätajú na to, že systém sa oficiálne nazýval socializmus. Komunizmus bol iba veľmi vágnou víziou, ku ktorej malo ľudstvo časom dospieť.

Pripusťme, že skresľujúce spojenie komunistické štáty je odvodením od názvu komunistických strán, hoci v niektorých krajinách východného bloku sa vládnuce strany nazývali inak – napríklad robotnícka (Poľsko, Maďarsko) alebo socialistická (Východné Nemecko). V každom prípade krajiny strednej a východnej Európy prešli významnými politickými zmenami už pred takmer tromi desaťročiami. Vie si niekto vôbec predstaviť, aký medzinárodný škandál by vyvolalo verejné označenie demokratických krajín – Západného Nemecka, Rakúska či Talianska v polovici 70. rokov minulého storočia za postnacistické, prípadne postfašistické štáty?

Napriek tomu, že západonemeckú rozviedku založil a do mája 1968 viedol nacistický generál Reinhard Gehlen, ktorý vytvoril aj Rádio Slobodná Európa s cieľom demokratizovať totalitné režimy v sovietskej záujmovej sfére.

Tým sa nevdojak dostávame k podstate veci. Ak už treba desaťročia odlišovať staré a nové európske demokracie, tak by bol najvýstižnejší pojem krajiny z bývalej sféry sovietskeho vplyvu, kam sme sa – mimochodom – dostali na základe strategických dohôd víťazných mocností – teda USA, Veľkej Británie a ZSSR – o povojnovom usporiadaní Európy. A prvá Československá republika – hoci tiež nebola bez rozličných chýb a nedostatkov – dozaista bola staršou demokratickou krajinou ako mnohé štáty západnej Európy.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 14. 04. 2016 | Prečítané: 7082 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom