www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @641
Počítadlo


Spam poison

Arogancia internetových gigantov

Neskutočný svet je neskutočnejší, ako by mal byť

Nebol som pri stvorení neskutočného sveta, takže nepoznám všetky detaily jeho vývoja, ale pohybujem sa v ňom už dosť dlho na to, aby som s ním mal – okrem pozitívnych – aj dostatok negatívnych skúseností.

Najprv uvediem aspoň niekoľko základných faktov. Firmu Google, Inc., založili 4. 9. 1998 vtedajší frekventanti doktorandského štúdia Larry Page a Sergey Brin. Spomedzi jej produktov je zrejme najznámejšia vyhľadávacia služba. Spoločnosť YouTube, LLB, vytvorili 14. 2. 2005 študenti Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim ako hostiteľský servis na umiestňovanie videí. V roku 2006 sa majiteľom YouTube stal Google.

V čom sa predovšetkým prejavuje arogancia, teda bezočivé povýšenectvo sieťových kolosov?

Ak si na YouTube prezeráte určité video, bolo by úplne logické, keby vám služba súbežne ponúkala ďalšie videá toto istého autora, najmä ako automatické pokračovanie sledovaného výtvoru. Nie vždy je to tak. Namiesto pochopiteľného predpokladu firemné ústrojenstvo divákom neraz svojvoľne vnucuje celkom inú produkciu a každému účastníkovi nejaký iný mix, z čoho vznikajú nepríjemné nedorozumenia.

Práve dnes som výmenou niekoľkých e-mailových správ musel vysvetľovať do zahraničia, že to, čo sa samočinne spustí po zhliadnutí môjho videa, nie je jeho pokračovaním a nemám s prezentovaným obsahom nič spoločné, ba dokonca mne sa inkriminovaná ponuka ani nezobrazuje, takže neviem presne identifikovať, o čom alebo o kom je vlastne reč.

Podobné i odlišné problémy vyhľadávača Google spočívajú v niekoľkých aspektoch. Tiež sa každému užívateľovi pri zadaní kľúčových slov (napríklad mena osoby) nezobrazuje rovnaký obsah. Keďže jednotlivé abecedy rozličných jazykov používajú špecifické znaky s rozmanitým kódovaním, tak moje priezvisko môže byť s dĺžňom i bez neho; s počiatočným písmenom J alebo Y, prípadne v cyrilike s prvým písmenom, ktoré sa číta JA. Poradie mena a priezviska vo všetkých uvedených variantoch môže byť štandardné, ale aj opačné s čiarkou po priezvisku, ktoré je uvedené na prvom mieste. O exotickejších jazykoch radšej ani nezačnem hovoriť.

Už si zrejme každý vie predstaviť, aký zmätok nastáva pri vyhľadaní či nevyhľadaní konkrétnej verzie toho istého mena. Zmiešaninu rozdielnych nositeľov zhodného mena zrejme ani nemožno na súčasnom stupni vývoja vôbec odstrániť. Ale inteligentná služba Google tiež rada svojvoľne vnucuje základnú ukážku z vyhľadávaných zdrojov. Niekedy a niekde rešpektuje text, ktorý je na začiatku určitej webovej stránky, ale inokedy a inde prezentuje menej dôležitý údaj zo vzdialenejšieho obsahu zobrazovanej stránky.

Pravdaže pri mojom frekventovanom mene je dlhodobým hitom prednostné vyhľadanie – Pavol Janík: Má salmonelózu? z 3. 8. 2007, pričom ide len o marketingový trik Slovenskej televízie podsunutý iným médiám, aby STV zvýšila sledovanosť svojej zábavnej relácie, ktorú moderoval náš syn po 16-ročnom pobyte v USA. Cieľom štátnej (verejno-právnej) informačnej a kultúrnej inštitúcie bolo umelo podnietiť zvedavosť divákov, či bude náš potomok pokračovať k uvádzaní populárnej speváckej súťaže. K rovnakej téme sa viaže viacero vyhľadaných zdrojov.

Milým spestrením sú najrozličnejší moji menovci v obchodnom registri i mimo neho a najvydarenejším výsledkom je iste správa z 25. 6. 2014: Pátranie po hľadanej osobe – Pavol Janík – zilina.sk, ktorá informuje, že polícia v Žiline vyhlasuje pátranie po hľadanom mužovi: Pavol Janík, nar. 12. 6. 1987, byt. Žilina, ul. Mydlárska 197/2. Gramatické chyby z oficiálnej informácie som pre potreby tohto článku opravil.

Čo dodať na záver? Asi len čistú pravdu, ktorou je nespochybniteľný fakt, že v arogancii internetových gigantov sa ako v dokonale krivom zrkadle presne zobrazuje skutočný stav duchovnej (ne)kultúry (post)modernej spoločnosti.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 10. 04. 2016 | Prečítané: 6848 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (466 hl.)
 
Nie (334 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 800
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Zbytočne
22-06-18 * 17:37
 Zbytočne
22-06-18 * 02:56
 Detoxikuj ďalej
20-06-18 * 20:20
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore