www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @218
Počítadlo


Spam poison

Zemanov vražedný vtip

Podajú na českého prezidenta žalobu na ústavný súd?

Prezident Českej republiky Miloš Zeman navštívil v pondelok 25. januára 2016 mesto Tišnov. Po oficiálnom stretnutí s vedením mesta absolvoval stretnutie s občanmi a besedu, ktorá sa uskutočnila v sále kina Svratka.

V úvodnom slove moderátor povedal:

„…prezident Miloš Zeman sa práve na toto stretnutie s ľuďmi, ktorí v tých miestach, ktoré navštevuje, žijú, tak na tých sa špeciálne teší. A to sú tie okamžiky, ktoré ho doslova dobíjajú a nabíjajú.“

Ako keby moderátor tušil, že prezident počas besedy s občanmi spomenie zbraň. Jedna slečna (mladá pani), ktorá sedela asi tak v dvoch tretinách v hľadisku, sa prezidenta opýtala:

„Určite viete, že sa prerokovávala petícia za odstúpenie pána Sobotku, a petícia bola zmietnutá zo stola. Chcela by som sa opýtať, akým spôsobom vlastne majú českí občania postupovať, pretože ako vieme, pán Sobotka určite nestojí za českým národom, ale proti nemu.“

Prezident odpovedal:

„Pokiaľ sa chcete zbaviť akéhokoľvek politika, prezidenta nevynímajúc, je k tomu jediná demokratická cesta, a to sú slobodné voľby, ktoré v danom prípade budú o rok.“

Pozerajúc sa na slečnu/pani, prezident ďalej hovorí:

„Vyzeráte mlado, takže roku 2017 sa celkom určite dožijete. A potom existuje nedemokratická cesta, a tá sa nazýva kalašnikov.“

V sále zaznel smiech.

Prezident vyslovene verejne povedal návod na vraždu predsedu vlády. Spomenutá petícia za odstúpenie pána Sobotku je totiž petícia za odstúpenie predsedu vlády Českej republiky, Bohuslava Sobotku.

Prezident by mal vážiť slová, nemal by sa vyjadrovať ako sedmoslivkár. Keď to povie nahlas český prezident, nečudujme sa, že bežní občania si berú príklad z prezidenta, a tiež si dovolia hovoriť o zabíjaní.

V článku Voľby, alebo kalašnikov, naznačil Zeman, ako sa zbaviť premiéra. Hlúpe slová, reagoval Sobotka, ktorý 26. januára 2016 uverejnil Český rozhlas, sa píše:

„Podľa premiéra Bohuslava Sobotku je Česko s vysokou pravdepodobnosťou jedinou krajinou v civilizovanom svete, kde prezident verejne vyzýva k zabitiu predsedu vlády.“

Bohuslav Sobotka sa vyjadril:

„Ja sa s tým vyrovnám, ale vadí mi, že tým Zeman desí moje deti, celú rodinu a priateľov. Tieto výroky prezidenta považujem za hlúpe, zbytočné a nebudem na ne v tejto celkom neprimeranej rovine reagovať. Trvám na tom, že vzťahy premiéra a prezidenta majú byť profesionálne, a v záujme dobrého fungovania štátu k nim takto budem i naďalej pristupovať.“

Minister vnútra Českej republiky, Milan Chovanec, povedal:

„Nevkusné žarty o použití zbraní voči predstaviteľom štátu len prilievajú olej do ohňa.“

Predseda strany TOP 09, Miroslav Kalousek, reagoval slovami:

„Vskutku štátnická rada. Zvlášť teraz, v dobe hysterických bitiek, ktoré sa hrajú na ‚vlasteneckú domobranu‘, k nezaplateniu.“

Predseda strany ODS, Petr Fiala, sa k prezidentovmu výroku vyjadril:

„Miloš Zeman sľuboval voličom, že bude ako prezident spoločnosť spájať. Celé tri roky vo funkcii však ukazuje, že je to práve naopak. Často používa konfrontačný štýl, ktorý nie je vhodný pre hlavu štátu.

Možno najväčším problémom je, že prezident Zeman nerešpektuje ústavné zvyklosti a tradície českej demokracie, ale robí si, čo chce: napríklad nemenuje profesorov, rehabilituje obdobie komunizmu, približuje nás k Východu a zneisťuje našich západných spojencov. Funkcia prezidenta v Zemanovom poňatí nie je pokornou službou občanom, ale slúži Milošovi Zemanovi k nepokornému presadzovaniu jeho ľavicových nápadov. Niekedy to vyzerá, ako keby si Pražský hrad poplietol so Strakovou akadémiou. Nepotrebujeme prezidenta, ktorý provokuje a zásobuje nás bonmotmi, ale hlavu štátu zjednocujúcu spoločnosť a dôstojne reprezentujúcu Českú republiku.“

Predseda Senátu Parlamentu Českej republiky, Milan Štěch, a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, Jan Hamáček, v spoločnom vyhlásení uviedli:

„Odmietame výroky prezidenta republiky Miloša Zemana, v ktorých sa prezident pri verejnej debate nevkusne vyjadril o použití zbraní voči predsedovi vlády Bohuslavovi Sobotkovi.

Sme presvedčení, že podobné výroky ústavných činiteľov, akokoľvek snáď myslené a vyrieknuté v nadsádzke, sú úplne neprijateľné a nevhodné. Len narušujú politickú kultúru a komunikáciu medzi ústavnými činiteľmi a môžu prispievať k zvyšovaniu napätia a nenávisti v spoločnosti.

Úlohou všetkých predstaviteľov štátu musí byť naopak maximálna snaha zamedziť šíreniu chaosu a strachu, ktoré v súčasnej migračnej vlne stále častejšie vyvolávajú xenofóbovia a rasisti. Toho nedosiahneme nevkusnými výrokmi, ale len spoločnou intenzívnou prácou a prinášaním zodpovedných riešení problémov, ktorým naša krajina a občania čelia.“

Na Miloša Zemana podal trestné oznámenie bývalý šéf jeho kabinetu Zdeněk Šarapatka.

„Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe
Vážená paní JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D.
náměstí Hrdinů 1300/11, 140 00 Praha, Nusle

V Prahe dňa 26. januára 2016

Vec: Trestné oznámenie na Ing. Miloša Zemana

Vážená paní vrchná štátna zástupkyňa,

dovoľte mi, aby som ako občan Českej republiky podal touto cestou trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu Ing. Milošom Zemanom, nar. 28. 9. 1944, t. č. prezidentom Českej republiky.

Podľa citácie konkrétnych médií, uvedených v prílohe tohto oznámenia, reagoval Ing. Miloš Zeman na stretnutí s občanmi mestečka Tišnov v Juhomoravskom kraji dňa 25. januára tohto roku na otázku prítomného účastníka stretnutia, aké sú možnosti zbaviť sa súčasného premiéra Bohuslava Sobotku, následujúcim výrokom:

‚Demokratická možnosť je len jedna, tou sú slobodné voľby. Nedemokratickou možnosťou je kalašnikov.‘

Aj keď sa pracovníci Kancelárie prezidenta republiky dodatočne snažia výrok bagatelizovať poukazom na prezidentov údajný ‚drobný bonmot‘, vzbudzuje jeho obsah úplne reálne podozrenie na spáchanie trestného činu. V súčasnej vypätej atmosfére, pri ktorej sa časť spoločnosti značne radikalizuje a kedy sympatizanti Ing. Miloša Zemana, združení v spolku Československí vojaci v zálohe, oznámili ústami svojho člena Martina Holkupa verejnosti v programe Reportéri v Českej televízii cit. ‚Najskôr sa bude strieľať v Strakovej akadémii a v parlamente‘, si je právne spôsobilý občan a prezident republiky Ing. Miloš Zeman nesporne vedomý konkrétneho rizika návodu svojho verejného výroku.

Akokoľvek bol uvedený výrok zamýšľaný, nemusí byť verejnosťou správne pochopený. Prezident republiky tak verejne označil ako jednu z možností zbavenia sa predsedu vlády Českej republiky použitie strelnej zbrane. Právna kvalifikácia takého činu pojem bonmot nepozná.

I pri vedomí článku 65 Ústavy Českej republiky, podľa ktorého nie je možné prezidenta republiky po dobu výkonu jeho funkcie zadržať, trestne stíhať ani stíhať pre priestupok alebo iný správny delikt, nie je vylúčené vyšetrovanie trestného činu a následné označenie jeho páchateľa.

Dovoľte mi preto, aby som vo vyššie uvedených súvislostiach požiadal vo veci o prešetrenie podozrenia na spáchanie trestného činu.

PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D.“

Podarí sa im zosadiť prezidenta Zemana? Samozrejme, demokratickým spôsobom.

Ústava umožňuje prezidenta súdiť len za vlastizradu. Ale voliči o budúcom prezidentovi budú rozhodovať v priamych voľbách. Budú si to pamätať? Poučia sa?

Archív:

Český rozhlasMilan ChovanecMiroslav KalousekPetr Fiala
Milan Štěch a Jan HamáčekZdeněk Šarapatka: Trestné oznámenie na Ing. Miloša Zemana

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ako by ste ohodnotili prezidenta Zemana?

Je výborný. Schvaľujem jeho správanie. Je to správny prezident. (Počet hlasov: 2)
(3.39 %)

Je to český prezident, preto sa nebudem k jeho správaniu vyjadrovať. (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Vcelku dobrý prezident. Občas nedomyslí nejaký výrok do dôsledkov. (Počet hlasov: 3)
(5.08 %)

Hanbím sa za takého prezidenta! (Počet hlasov: 29)
(49.15 %)

Mal by byť trestne stíhaný. (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Odsudzujem jeho správanie. (Počet hlasov: 2)
(3.39 %)

Je fajn, že sa takto nespráva náš prezident. (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Tiež máme takého prezidenta, čo už… (Počet hlasov: 1)
(1.69 %)

Nevidím na tom výroku nič zlé ani protiprávne. (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Odsudzujem to, no povedal už oveľa horšie výroky. (Počet hlasov: 22)
(37.29 %)Celkom hlasovalo: 59

Ján Parada, 27. 01. 2016 | Prečítané: 854 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore