www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @485
Počítadlo


Spam poison

Kauza verejnoprávnosť

To, čo sa pri prvých informáciách o udalosti objavilo na tzv. verejnoprávnej obrazovke, pripomínalo mediálne šialenstvo

Z dôvodov, ktorými sa zrejme ani netreba osobitne zaoberať, som sa pred časom rozhodol pre mediálne embargo vo vzťahu k slovenským hromadným oznamovacím prostriedkom, medzi ktorými skutočne nie je badateľný podstatnejší rozdiel – prinajmenšom v miere zreteľnej tendenčnosti. Preto sledujem iba zahraničné informačné zdroje, ktoré síce tiež podliehajú viditeľnej indoktrinácii, ale pôsobia na neporovnateľne vyššej úrovni profesionality, nehovoriac o úplne odlišných tematických dimenziách a o celkovom poznatkovom pozadí. Zvolený typ mentálnej hygieny vrelo odporúčam.

V našich končinách sa znenazdajky zjavilo zaklínadlo v podobe pojmu verejnoprávny, ktorý však nemožno inak pochopiť (ani preložiť) ako verejný – v protiklade so súkromným, a teda komerčným charakterom ostatných komunikačných nástrojov. Veľmi nemilo ma prekvapilo, že aj uvedený mienkotvorný segment je ťažko postihnutý hrubozrnnými praktikami manipulácie. Najokatejšie sa propagandistické klišé prejavilo v súvislosti s udalosťou, ktorú mediálna mašinéria veľmi rýchlo pomenovala Kauza Ransdorf, hoci účasť poslanca Európskeho parlamentu na nejakej činnosti v ktorejsi švajčiarskej banke ešte vôbec nebola objasnená príslušnými oficiálnymi autoritami.

Nezodpovedné zaobchádzanie s menom Ransdorf sa navyše – bez bližšej špecifikácie – môže týkať minimálne nasledujúcich rovnomenných nositeľov: Miloslav (1953) – poslanec EP, Jiří (1957) – technik, Jiří (1986) – futbalista, Karel (1905 – 1963) – lingvista, ale môže ísť aj o názov osady v Dolnom Rakúsku či nemecký názov poľskej obce Wieszowa (v rokoch 1935 – 1945). Pravdaže, z celkového kontextu je zrejmé, že ide o PhDr. Miloslava Ransdorfa, CSc., filozofa, historika a polyglota ktorý ovláda 15 jazykov – vrátane angličtiny, nemčiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny, ruštiny, portugalčiny, maďarčiny, holandčiny, gréčtiny, latinčiny a jidiš.

To, čo sa pri prvých informáciách o udalosti objavilo na tzv. verejnoprávnej obrazovke, pripomínalo mediálne šialenstvo. Asi desaťkrát (ak nie viac) sprievodný text opakovane ilustrovali dva rovnaké zábery, na druhom z nich poslanec mávol rukou do vzduchu smerom k mikrofónu holandského novinára, čo sa interpretovalo ako incident či napadnutie onoho žurnalistu. Skutočnosť však bola opačná, redaktor sa s mikrofónom snažil postaviť do cesty poslancovi, ktorému kládol otázku obsahujúcu nepodložené tvrdenie. Poznamenajme, že to bola príhoda z minulosti a bez súvislosti s aktuálnym dianím.

Keby sa to naozaj nestalo, tak by som povedal, že ide len o starú anekdotu, v ktorej sa novinár niekoho opýta, či bije svoju ženu, a potom napíše do názvu článku: XY tvrdí, že nebije svoju ženu.

Nech sa už napokon veci vysvetlia akokoľvek, nik a nič neospravedlní nehorázne mediálne správanie, ktoré – ako názorne a žalostne vidieť – presahuje nielen hranice morálne zdevastovaného prostredia slovenských inštitúcií masovej komunikácie, v ktorom vládne zmes megalománie a iných mánií niekoľkých záujmových skupín a vplyvných rodín.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 06. 12. 2015 | Prečítané: 7295 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore