www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @993
Počítadlo


Spam poison

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia si tento rok odnesie Raif Badawi

Laureátom tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia od Európskeho parlamentu sa stal saudskoarabský bloger Raif Badawi

Raif Badawi

Rozhodli o tom dnes lídri politických skupín spoločne s predsedom Parlamentu Martinom Schulzom. Badawi si momentálne odpykáva svoj desaťročný trest odňatia slobody za to, že na svojom blogu povzbudzoval k sociálnemu, politickému a náboženskému dialógu, čo bolo v jeho krajine považované za urážku islamských hodnôt. Odovzdávacia slávnosť sa uskutoční 16. decembra.

„Konferencia predsedov rozhodla, že Sacharovova cena pôjde pre saudského blogera Raifa Badawiho,“ vyhlásil dnes v pléne predseda Parlamentu Martin Schulz.

„Tento človek, extrémne dobrý človek, príkladne dobrý človek prijal na seba jeden z najpríšernejších trestov, aké existujú v jeho krajine a aký sa nedá popísať inak ako brutálne mučenie. (…) Vyzývam kráľa Saudskej Arábie, aby zastavil výkon tohto trestu a aby pána Badawiho prepustil na slobodu, nech sa môže vrátiť k svojej žene a pricestovať si sem v decembri po svoje ocenenie,“ dodal.

Badawi: uväznený za svoje názory

Raif BadawiSaudskoarabský bloger a aktivista za ľudské práva Raif Badawi je zakladateľom webovej stránky Slobodní saudskí liberáli (Free Saudi Liberals). Za svoje konanie, považované za urážku islamských hodnôt, bol v roku 2012 odsúdený na desať rokov väzenia, 1 000 rán bičom a finančnú pokutu. V januári tohto roku si na verejnosti vytrpel prvých 50 rán, zvyšných 950 mu po medzinárodných protestoch odložili. Jeho manželka Ensaf Haidar, ktorá spoločne s ich tromi deťmi žije v Kanade, začiatkom tohto týždňa oznámila, že saudské úrady dali svoj súhlas na to, aby sa v jeho bičovaní pokračovalo.

Prípad Raifa Badawiho je i predmetom parlamentného uznesenia z februára tohto roku. Poslanci v ňom dôrazne odsudzujú bičovanie Badawiho, označujúc to za „krutý a šokujúci čin“. Orgány Saudskej Arábie zároveň vyzývajú k tomu, aby ho „okamžite a bezpodmienečne prepustili, pretože je považovaný za väzňa svedomia, ktorý je zadržiavaný a odsúdený len za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu“.

Finalisti

Spoločne s Raifom Badawim sa do finále tento rok dostal zavraždený ruský opozičný líder Boris Nemcov a venezuelská opozícia, ktorú reprezentuje zoskupenie Mesa de na Unidad Democrática a politickí väzni. Viac o nich si môžete prečítať v článku Sacharovova cena: Do finále sa dostali Raif Badawi, venezuelská demokratická opozícia a Boris Nemcov.

Sacharovova cena za slobodu myslenia

Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola cena udelená konžskému gynekológovi Denisovi Mukwegemu, ktorý sa vo svojej nemocnici stará o obete znásilnení.

Nominácie môže podať buď politická frakcia alebo skupina minimálne 40 poslancov. Do užšieho výberu sa dostanú traja finalisti, o ktorých na základe nominácií hlasuje zahraničný a rozvojový výbor. O hlavnom laureátovi následne rozhoduje Konferencia predsedov (predseda EP spoločne s lídrami politických skupín).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

IK EPInformačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku (IK EP)
– vznikla začiatkom roku 2002
– sídli v nových bratislavských priestoroch na Palisádach, kde sa nachádza i zastúpenie Európskej komisie v SR
– cieľom a poslaním IK EP je priblížiť slovenským občanom históriu, štruktúru, činnosť a fungovanie Európskeho parlamentu
Čerpané z: www.europarl.europa.eu

IK EP, 29. 10. 2015 | Prečítané: 884 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore