www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @584
Počítadlo


Spam poison

Stovky svedkov pri odhalení sochy Satanovi v Detroite v USA

Najväčšia verejná satanistická ceremónia v histórii

BafometKrátko pred polnocou v sobotu 25. júla 2015 sa zišlo zhromaždenie asi 700 mladých ľudí v starom priemyselnom skladisku na brehu rieky Detroit, aby zažili „najväčšiu verejnú satanistickú ceremóniu v histórii“. Väčšina z nich sa priznávala, že sú prívrženci satanizmu, voľne organizovanej okultnej komunity, považujúcej sa za religióznu skupinu, iní prišli len zo zvedavosti. Stručne povedané, satanisti existujú v bežnom ponímaní ako čudáci, ktorí občas obetujú kozy a veria, že Mia Farrowová otehotnela s Luciferovým dieťaťom; ak už táto ceremónia bola naozaj nebývalo veľká, čo môže ešte prísť?

Realita udalosti – a súčasného satanistického hnutia vo všeobecnosti, bola krotkejšia, a ak obrázky na Facebooku hovoria pravdu, neškodne slávnostná: kríž v prostredí technoparty a starostlivo pripravený halloweenský program. Mala sa tam verejne odhaliť kolosálna bronzová socha Bafometa, prízraku s kozou/capovou hlavou, ktorý sa po storočiach rozličných privlastnení stal totemom súčasného satanizmu. Z hrubých obrysov bafometovej hlavy vznikol pentagram, ktorý je známym logom ortodoxných satanistov aj znechutenej mládeže.

Socha je pôsobivá: má výšku takmer 9 stôp (= 2,74 metrov) a váži okolo jednej tony. Rohatý idol sedí na tróne, ozdobenom pentagramom, ale sú to jeho krídla, a nie jeho svaly, ktoré vyvolávajú predstavu Železného trónu z mnohými oslavovanej fantastickej série HBO. Má ostré rohy zdatného barana a bicepsy chlapíka, ktorý je v posilňovni štyri až päťkrát v týždni. Nohy drží skrížené a nekončia sa prstami, ale kopýtkami. Socha by vyzerala hrozivejšie, keby nestáli po každej strane Bafometa bronzové sochy detí, dievča vľavo a chlapec vpravo, uprene na neho hľadiace.

„Pojem Bafometa symbolizuje zmierenie dvoch protichodných názorov,“ povedala reportérovi magazínu TIME Jex Blackmorová, organizátorka odhalenia sochy.

Socha je do určitej miery testom americkej plurality: pri ktorej úrovni prekročí náboženská sloboda hranicu udržateľnosti?

Blackmorová vedie detroitskú pobočku Satanského chrámu, jednej z mála súdržne organizovaných obcí na poli rozdrobených a dogmaticky hmlistých siekt. Satanský chrám má pobočky na Floride a vo Fínsku, v Taliansku a Minneapolise. Vedenie má sídlo v New Yorku, ale Detroit je prvou a najväčšou filiálkou. Blackmorová (ktorá mimochodom používa z bezpečnostných dôvodov pseudonym) vyrástla v oblasti Detroitu a vrátila sa sem po pobyte na Harvarde, aby pracovala na téme Satanského chrámu.

Na otázku, či je jej skupina náboženskou alebo skôr protináboženskou organizáciou, odpovedá, že ako skupina majú v sebe málo cirkevných vlastností a tvoria skôr spolok hľadajúcich okolo pojmu „satanských princípov“. Nie je to dogma, ktorú by ste čakali. Na webovej stránke The Satanic Temple je uvedené nasledujúce vysvetlenie:

„Satanský chrám považuje za základný predpoklad uznanie, že nezaslúžené utrpenie je zlé a že to, čo zmierňuje utrpenie, je dobré. Neveríme na symbolického diabla.“

Skupina však nehlása ani vieru v osobného Satana. Podľa ich logiky je Satan abstrakcia alebo literárna postava, ale iste nie božstvo. Reprezentuje racionalizmus, skepticizmus a pravdovravnosť voči moci aj na veľký osobný úkor.

Môžete to nazvať temnou permutáciou križiackej výpravy Ayn Randovej za slobodnú vôľu. Vo výzbroji milície Satanského chrámu možno nájsť reflexnú obranu proti zásahu do osobných slobôd, najmä ak prichádzajú v znamení kríža. Bafometova socha je okamžitá vyzývavá rekcia.

„Volili sme Bafometa pre jeho aktuálny vzťah k postave Satana a považujeme tento symbolizmus za vhodný na ukážku najmä v blízkosti pomníka, reprezentujúceho inú vieru,“ povedala Blackmorová.

Pomník, ktorý má na mysli, je 6-stopová (= 1,83 metrov) mramorová doska, do ktorej je vrytých Desať prikázaní, kontroverzne umiestnená na pozemku oklahomského Kapitolu. Poslanec Mike Ritze vytiahol v roku 2012 z vlastného vrecka 10 000 USD a postavil pomník do tieňa dómu Kapitolu, čo pohnevalo tých, čo v tom videli vyzývavé porušenie zákona o odluke cirkvi od štátu. ACLU (Americká únia občianskych slobôd) okamžite žalovala oklahomský štát; a Satanský chrám odpovedal na oheň ohňom: Ak kresťania môžu vytesať svoje krédo na verejnom vlastníctve, prečo by sme to nesmeli my?

Štát nesúhlasil a petíciu Satanského chrámu postaviť sochu Bafometa na štátnom pozemku zamietol, no situácia sa komplikuje. Pred mesiacom rozhodol oklahomský Najvyšší súd, že tabuľa s Desatorom kresťanských prikázaní sa prieči ústave, čo iste vyvolá hnev bigotného guvernéra.

Na veľa miestach sa bojuje. V Detroite odsúdil jeden pastor odhalenie sochy Bafometa ako „uvítaciu party pre diabla“. Skupina katolíckych aktivistov vyzvala občanov, aby sa zúčastnili v miestnej katedrále protestnej sv. omše. Arkansaský guvernér Asa Hutchinson podpísal zákon, ktorý pripustí dosku s Desiatimi prikázaniami na pozemku Kapitolu v Little Rocku. Satanský chrám možno naplánuje pre túto príležitosť obdobu púte, cestný výlet.

Vysvetlivka k fotografii:

Bronzové súsošie bolo odhalené Satanským chrámom v Detroite 25. júla 2015. Autor fotografie: Matt Anderson.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nash JenkinsNash Jenkins
– novinár, reportér v magazíne Time
– narodil sa vo Wilmingtone v Severnej Karolíne v USA
– vyštudoval Novinársky seminár na Univerzite Johna Hopkinsa (Baltimore, Maryland, USA) v roku 2015 (The Writing Seminars, Johns Hopkins University)
– v súčasnosti žije v Hong Kongu
Čerpané z: Time, Twitter, Facebook a Linked in

Nash Jenkins, 08. 09. 2015 | Prečítané: 3050 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (12 hl.)
 
Nie (10 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 22
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore