www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @807
Počítadlo


Spam poison

Pomôžme Taslime Nasrinovej

Svetová hrdinka slobody prejavu potrebuje rýchlu pomoc

Moslimskí radikáli, údajne napojení na Al-Káidu, tí istí, čo prevzali zodpovednosť za nedávne vraždy slobodomyseľných spisovateľov Avidžita Roya (Avijita Roya), Wašiqura Rahmana Baba (Washiqura Rahmana Baba) a Anantu Bijoya Dasa, otvorene ohrozujú jej život.

Taslima NasrinováTaslima Nasrinová je svetoznáma sekulárna aktivistka a spisovateľka. Jej nekompromisná obrana ľudských práv a kritika náboženstiev ju v roku 1994 vyhnali z jej rodného Bangladéšu do exilu. Vyštudovala lekárstvo, ale venuje sa spisovateľskej činnosti. Napísala nespočetné knihy, články a básne. Stála v čele politických aktivít za sekularizmus, slobodu prejavu a rovnosť. Od roku 2004 žije v Indii, ale aj tam ju zasahuje prenasledovanie a hrozby.

Taslima Nasrinová je nielen hrdinka a vzor pre ľudí na celom svete, je našou kolegyňou a spojencom. Je vydavateľom a častým prispievateľom do našej publikácie Free Inquiry, v rámci ktorej v roku 2014 organizovala konferenciu na tému „Prečo ženy potrebujú sekularizmus?“ Zúčastňuje sa mnohých našich podujatí za slobodu prejavu na celom svete.

Pretože ohrozenie jej života sa stáva reálnym, rozhodla sa opustiť Indiu, kde je jej budúcnosť neistá. Chce sa usadiť v Spojených štátoch, kde však nemá ani zamestnanie ani domov. My v Centre hľadania robíme, čo môžeme, aby sme ju ochránili, ale potrebujeme vašu pomoc.

Prispejte finančne, aby Taslima Nasrinová mohla ostať v bezpečí Spojených štátov. Treba jej zabezpečiť istý domov, pohyb a jedlo.

Keby sa nazbieralo viac, ako potrebuje Taslima Nasrinová, použijeme to na založenie nadácie pre iných disidentov v podobne nebezpečnej situácii. Nemôžeme ísť do podrobností, ale na naše Centrum sa už obrátili viacerí spisovatelia indického subkontinentu, ktorí dostali hrozby smrti a hľadajú pomoc.

Tieto hrozby musíme brať vážne. Za posledných päť mesiacov boli zbabelo zavraždení traja hore uvedení spisovatelia, posledný pred pár týždňami. Prosím prispejte, aby sme mohli pomôcť Taslime Nasrinovej a iným odvážnym obrancom slobody prejavu a sekularizmu.

Ďakujem vám.

Ron Lindsay

Ron Lindsay
prezident a generálny riaditeľ Centra hľadania

Pod čiarou

Čitatelia Zošitov humanistov poznajú Taslimu Nasrinovú okrem iného ako autorku básne Matka v č. 13, r. 2000, opisu jej ohrozenia v roku 1994 a ako signatárku Humanistického manifestu 2000.

V e-zine Humanisti.sk sa Taslima Nasrinová spomína v článku Rozumové preteky.

Autorka viac než tridsiatich kníh. Preslávila sa knihou Lajja (v preklade: Hanba, alebo Potupa), ktorú zakázali v Bangladéši, ako aj v Indii. Známa feministka a svetská humanistka, aktivistka za práva žien, bojovníčka za slobodu prejavu a ochranu ľudských práv. Často na ňu útočia moslimskí fundamentalisti. V roku 2007 vydali na ňu moslimovia fatvu, a stanovili vopred neurčenú cenu v najvyššej možnej výške finančnej odmeny za jej hlavu na verejnom stretnutí v Kalkate. Už v roku 1994 musela opustiť svoju krajinu, a žije v exile.

Aj v článku Medzinárodná konferencia v Kodani.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ronald LindsayRonald A. Lindsay
– prezident a generálny riaditeľ Centra hľadania (Center for Inquiry) z Amherstu (štát New York, USA)
– bioetik, advokát a vedúci výskumný pracovník
Čerpané z: Pomôžme Taslime Nasrinovej, Zošity humanistov č. 104, Amid Death Threats from Islamists, CFI Brings Secular Activist Taslima Nasrin to Safety in U.S. a Help Taslima Nasrin: Secular Activist’s Life Threatened by Islamic Radicals, Center for Inquiry

Ronald A. Lindsay, 02. 06. 2015 | Prečítané: 1830 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore