www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @401
Počítadlo


Spam poison

Pavol Janík v STAND Magazine

Poviedka Emilia

Časopis STAND Magazine (Volume 13(2) – #206 – May 2015)Poviedku slovenského spisovateľa Pavla Janíka Emilia uverejnil v aktuálnom vydaní literárny časopis STAND Magazine (Volume 13(2) – #206 – May 2015), ktorý začal vychádzať v Londýne v roku 1952. V súčasnosti periodikum vydáva rovnomenná nezávislá spoločnosť s podporou univerzít vo Veľkej Británii (School of English at University of Leeds) a v USA (Department of English at Virgina Commonwealth University). Periodikum je k dispozícii v prestížnych knižniciach a univerzitách na všetkých kontinentoch. Poviedku preložila Heather Trebatická (rodená King), ktorá pochádza z Londýna. Absolvovala štúdium anglického jazyka a literatúry na Manchester University. Od roku 1967 žije na Slovensku, kde pedagogicky pôsobí na Univerzite Komenského. Jej preklady troch divadelných hier Pavla Janíka vyšli v kanadskom univerzitnom časopise Toronto Slavic Quarterly (No 9 – Summer 2004) (University of Toronto – Academic Electronic Journal in Slavic Studies). Pavol Janík (1956), básnik, dramatik a prozaik sa narodil v Bratislave, kde vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Bol predsedom Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 07), tajomníkom SSS (1998 – 2003, 2007 – 13) a šéfredaktorom časopisu SSS Literárny týždenník (2010 – 13). Je čestným členom Unie českých spisovatelů a členom redakčnej rady časopisu UČS Literatura Umění Kultura. Jeho diela doteraz publikovali v 20 krajinách.

Ukážky z poviedky Emilia:

Grossmann: Na tomto obleku sa totiž nedajú zapnúť nohavice, pretože ich práve tam zničili mole.
Emília: To nie je predsa nijaká prekážka. Pokiaľ viem, nebožtíkom spínajú ruky, takže na tom, či budeš, alebo nebudeš mať v rakve zapnuté nohavice, vôbec nezáleží.
Dr. Grossmann sa zamyslel a po chvíli zádumčivo prehovoril.
Grossmann: To je fakt. Vlastne máš pravdu.

Emília: Nič si nepochopil. Striedali ste sa v mojom súkromnom živote. Ty a tvoj maturitný oblek. Až raz odídeš navždy, odídete obidvaja. V mojich očiach a v mojom srdci vás spájajú putá, ktoré nemôžeš pochopiť. Kým ty si trávil čas v bankových kanceláriách, ja som žila svoj život s tvojím oblekom.
Grossmann: Tak preto ma v ňom pochováš. Aký je len osud nevyspytateľný. A do vrecka mi vložíš sklené oko po starom otcovi, aby bol môj odchod úplne dokonalý. Dá sa povedať, aby som zmizol bez stopy. Aby ti ma nič nepripomínalo. Ako keby som ani nikdy nebol. Tak s tým si nerob starosti. Tohto obleku sa zbavíme hneď.

Odkaz na časopis Stand Magazine. Obálka pochádza z FB stránky Stand Magazine.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka Pavla Janíka a články v e-zine

Ján Parada, 23. 05. 2015 | Prečítané: 44591 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore