www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @783
Počítadlo


Spam poison

Traja humanistickí mučeníci z Bangladéša

Ahmed Radžib Haider, Avidžit Roy a Wašiqur Rahman Babu

Ahmed Radžib HaiderV noci 15. februára 2013 zavraždili bangladéšskeho blogera, ateistu Ahmeda Radžiba Haidera (Ahmeda Rajiba Haidera) piati útočníci z novovzniknutej extrémistickej organizácie Ansarullah Bengali Team. Organizácia je odnožou Islami Chhatra Shibir (Islami Čhatra Šibir), mládežníckeho krídla radikálnej islamistickej politickej strany Jamaat-e-Islami. Tridsaťročný architekt Haider pomáhal organizovať protesty za tvrdšie tresty pre páchateľov trestných činov spáchaných vo vojne za nezávislosť Bangladéša v roku 1971. Bol ostrým kritikom politickej strany Jamaat-e-Islami a horlivým aktivistom počas protestov na námestí Shahbag v hlavnom meste Bangladéša, v Dháke v roku 2013. Písal pod prezývkou Thaba Baba na stránke Somewhere in blog (Niekde na blogu).

Pod čiarou

Avidžit Roy pri bronzovej soche MysliteľaVo štvrtok večer 26. februára 2015 brutálne zavraždili v bangladéšskom hlavnom meste Dháka amerického blogera bangladéšskeho pôvodu Avidžita Roya (Avijita Roya). Útočníci ho napadli so sekáčmi na mäso, keď sa s manželkou vracali z knižného veľtrhu organizovanom na univerzite v Dháke. Štyridsaťdvaročný Dr. Avidžit Roy je už druhým bangladéšskym blogerom, ktorý bol zavraždený za ostatné dva roky a v poradí už štvrtý spisovateľ, ktorý bol napadnutý od roku 2004. V Bangladéši sa snažil presadiť slobodu prejavu a slobodu myslenia. Roy bol plodným spisovateľom. Je napríklad autorom knihy Biswasher Virus, čo v bengálčine znamená Vírus viery (anglicky The Virus of Faith). Venoval sa sekulárnym témam, publikoval humanistické a racionálne myšlienky, a odsudzoval náboženský extrémizmus, a to najmä prostredníctvom humanistickej stránky Mukto-Mona, čo v bengálčine, úradnom jazyku v Bangladéši, znamená Voľná myšlienka. Podobne ako český spolok Voľná myšlienka ČR – humanistické a etické združenie občanov bez vyznania. Písal tiež pre Center for Inquiry (Centrum pre bádanie), organizáciu so sídlom v USA, ktorá sa venuje humanistickým myšlienkam a kritike náboženstva. Poslaním Centra pre bádanie je podporovať sekulárnu spoločnosť založenú na vede, rozume, slobode bádania a humanistických hodnotách. Dr. Shabbir Ahmed (Šabbir Ahmed) v článku Dr. Avijit Roy and His Enlightening Role for Freethinking in Bangladesh (Dr Avidžit Roy a jeho osvietená úloha pre slobodomyseľných v Bangladéši) z 22. marca 2015 napísal:

„Stratili sme hlboko erudovaného svetského humanistu. Všetci sme smutní z toho, čo sa stalo Dr. Royovi. Písal, aby osvietil ostatných. Nemal žiadne nepriateľstvo s nikým. Mal rôzne pohľady na viery na základe dôkladných štúdií a analýz. Kládol otázky a dával odpovede na základe svojich názorov, ktoré mohli byť odlišné od názorov extrémistov.“

Pod čiarou

Wašiqur Rahman BabuV pondelok ráno 30. marca 2015 traja útočníci ubodali k smrti na jednej ulici v priemyselnej zóne Tejgaon v bangladéšskom hlavnom meste, v Dháke, blogera Wašiqura Rahmana Baba (Washiqura Rahmana Baba), ktorý hlásal slobodu prejavu. Narodil sa 1. júna 1988, toho roku by mal 27 rokov. Rahman bol sekulárny bloger a obdivovateľ Avidžita Roya. Pomocou haštagu #‎IamAvijit‬ (I Am Avijit – Ja som Avidžit) vzdal úctu zavraždeným ateistom na svojej profilovej stránke v sociálnej sieti Facebook. Bol tiež členom skupiny Atheist Bangladesh (Ateisti Bangladéša) na Facebooku.

I Am Avijit – Ja som Avijit

Wašiqur Rahman Babu bol pokrokový voľnomyšlienkar a písal kritické články proti náboženskému fundamentalizmu. Používal pseudonym Kutshit Hasher Chhana (Ugly Duckling). Asi sa to číta „Kutšit Hašer Čhana“, a znamená to Škaredé kačiatko. Polícia už zadržala dvoch podozrivých, ktorí napadli Rahmana s veľkými nožmi asi 460 metrov od jeho domu vo štvrti Begunbari v Dháke. Podozriví sú študenti islamu v náboženskej škole v Dháke. Po treťom podozrivom polícia naďalej pátra. Rahman pracoval v cestovnej kancelárii na pozícii IT manažéra.

Archív:

Humanistická stránka Mukto-MonaO stránke Mukto-MonaPolicajtmi zadržaní dvaja podozriví

Zdroje fotografií:

  • Fotografia Ahmeda Radžiba Haidera (Ahmeda Rajiba Haidera) pochádza zo stránky www.cnnbangla.com.
  • Fotografia Avidžita Roya (Avijita Roya) pochádza zo stránky www.facebook.com. Avidžit Roy stojí pri bronzovej soche Mysliteľa (The Thinker) od francúzskeho sochára Augusta Rodina v Múzeu Rodina v Paríži.
  • Fotografia Wašiqura Rahmana Baba (Washiqura Rahmana Baba) pochádza zo stránky www.cnnbangladesh.com.
  • Fotografia policajtmi zadržaných dvoch podozrivých pochádza zo stránky www.sahos24.com.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 31. 03. 2015 | Prečítané: 1607 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore