www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @120
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Do Olomouca príde legendárny Richard Dawkins

50. medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov

Richard DawkinsUniverzita Palackého privíta počas 50. ročníka Medzinárodného festivalu populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc významného britského biológa a strojcu myšlienky nového ateizmu Richarda Dawkinsa. V rámci jubilejného ročníka jedného z najväčších európskych vedeckých festivalov otvorí Univerzita Palackého verejnosti interaktívne science centrum Pevnosť poznania. AFO50 sa uskutoční v dňoch 14. – 19. apríla 2015.

„Keď máte záujem o Richarda Dawkinsa, nestačí zdvihnúť telefón. Za jeho plánovanou návštevou ČR stoja dva roky intenzívneho vyjednávania a využívania širokej siete kontaktov, ktorú si AFO na medzinárodnej úrovni buduje niekoľko rokov,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu Matěj Dostálek.

Hlavný hosť AFO50 Richard Dawkins je jedným z najvplyvnejších intelektuálov súčasnosti. Výrazne na seba upozornil v 70. rokoch knihou Sebecký gén, ktorá spôsobila revolúciu v evolučnej biológii. Zo seriózneho vedeckého textu sa okamžite stal oceňovaný bestseller.

„Dawkins prišiel ešte pred Stephenom Hawkingom so špičkovou a prelomovou odbornou prácou, ktorá bola zároveň zrozumiteľná širšej verejnosti. Vďaka tomu je dnes legendou v oblasti komunikácie a popularizácie vedy,“ dodáva programový riaditeľ AFO50 Jakub Ráliš.

KTO JE RICHARD DAWKINS?

Silne v roku 2006 rezonovala i Dawkinsova kniha Delúzia Boha, ktorá sa v prestížnom rebríčku bestsellerov The New York Times držala celý rok. Dawkins v nej rozvinul zásadné myšlienky tzv. nového ateizmu, teda presvedčenia, že akákoľvek forma náboženstva musí byť podrobená kritickému racionálnemu mysleniu. Dawkins na AFO dorazí v rámci ústrednej programovej sekcie festivalu s názvom Zánik a počiatok.

Pevnosť poznaniaRichard Dawkins sa počas jubilejného AFO zúčastní tiež slávnostného otvorenia Pevnosti poznania – science centra Univerzity Palackého, ktorej cieľom je zábavnou formou priblížiť vedu a výskum širokej verejnosti. Architektonicky i historicky výnimočná budova, ktorá v 19. storočí slúžila ako vojenský sklad, sa dnes úspešne transformuje v progresívne múzeum vedy, určené pre všetky vekové kategórie. Návštevníkov bude baviť i vzdelávať prostredníctvom interaktívnych vedeckých expozícií a digitálneho planetária. Pevnosť poznania bude vďaka svojej jedinečnej atmosfére zároveň slúžiť ako inšpiratívne prostredie pre stretnutia širokej verejnosti, študentov i zamestnancom univerzity.

Pod čiarou

Dodatok z 13. apríla 2015: Prečítajte si aj článok Richard Dawkins vystúpi v Českej televízii.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Academia Film Olomouc (AFO)
– je medzinárodný festival populárno-vedeckého a dokumentárneho filmu
Čerpané z:
www.afo.cz

AFO, 17. 02. 2015 | Prečítané: 978 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Sú informácie na stránke Humanisti.sk pre vás užitočné?

Áno, sú. (168 hl.)
 
Väčšinou sú. (134 hl.)
 
Kedy ako... (140 hl.)
 
Väčšinou nie sú. (144 hl.)
 
Nie, nie sú. (198 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 784
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Petícia
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore