www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @566
Počítadlo


Spam poison

Do Olomouca príde legendárny Richard Dawkins

50. medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov

Richard DawkinsUniverzita Palackého privíta počas 50. ročníka Medzinárodného festivalu populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc významného britského biológa a strojcu myšlienky nového ateizmu Richarda Dawkinsa. V rámci jubilejného ročníka jedného z najväčších európskych vedeckých festivalov otvorí Univerzita Palackého verejnosti interaktívne science centrum Pevnosť poznania. AFO50 sa uskutoční v dňoch 14. – 19. apríla 2015.

„Keď máte záujem o Richarda Dawkinsa, nestačí zdvihnúť telefón. Za jeho plánovanou návštevou ČR stoja dva roky intenzívneho vyjednávania a využívania širokej siete kontaktov, ktorú si AFO na medzinárodnej úrovni buduje niekoľko rokov,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu Matěj Dostálek.

Hlavný hosť AFO50 Richard Dawkins je jedným z najvplyvnejších intelektuálov súčasnosti. Výrazne na seba upozornil v 70. rokoch knihou Sebecký gén, ktorá spôsobila revolúciu v evolučnej biológii. Zo seriózneho vedeckého textu sa okamžite stal oceňovaný bestseller.

„Dawkins prišiel ešte pred Stephenom Hawkingom so špičkovou a prelomovou odbornou prácou, ktorá bola zároveň zrozumiteľná širšej verejnosti. Vďaka tomu je dnes legendou v oblasti komunikácie a popularizácie vedy,“ dodáva programový riaditeľ AFO50 Jakub Ráliš.

KTO JE RICHARD DAWKINS?

Silne v roku 2006 rezonovala i Dawkinsova kniha Delúzia Boha, ktorá sa v prestížnom rebríčku bestsellerov The New York Times držala celý rok. Dawkins v nej rozvinul zásadné myšlienky tzv. nového ateizmu, teda presvedčenia, že akákoľvek forma náboženstva musí byť podrobená kritickému racionálnemu mysleniu. Dawkins na AFO dorazí v rámci ústrednej programovej sekcie festivalu s názvom Zánik a počiatok.

Pevnosť poznaniaRichard Dawkins sa počas jubilejného AFO zúčastní tiež slávnostného otvorenia Pevnosti poznania – science centra Univerzity Palackého, ktorej cieľom je zábavnou formou priblížiť vedu a výskum širokej verejnosti. Architektonicky i historicky výnimočná budova, ktorá v 19. storočí slúžila ako vojenský sklad, sa dnes úspešne transformuje v progresívne múzeum vedy, určené pre všetky vekové kategórie. Návštevníkov bude baviť i vzdelávať prostredníctvom interaktívnych vedeckých expozícií a digitálneho planetária. Pevnosť poznania bude vďaka svojej jedinečnej atmosfére zároveň slúžiť ako inšpiratívne prostredie pre stretnutia širokej verejnosti, študentov i zamestnancom univerzity.

Pod čiarou

Dodatok z 13. apríla 2015: Prečítajte si aj článok Richard Dawkins vystúpi v Českej televízii.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Academia Film Olomouc (AFO)
– je medzinárodný festival populárno-vedeckého a dokumentárneho filmu
Čerpané z:
www.afo.cz

AFO, 17. 02. 2015 | Prečítané: 1395 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (33 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (29 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 71
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Boh zomrel na syfilis
21-02-18 * 21:08
 RE: Projekt cesty na Mars
21-02-18 * 17:49
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore