www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @001
Počítadlo


Spam poison

Do Olomouca príde legendárny Richard Dawkins

50. medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov

Richard DawkinsUniverzita Palackého privíta počas 50. ročníka Medzinárodného festivalu populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc významného britského biológa a strojcu myšlienky nového ateizmu Richarda Dawkinsa. V rámci jubilejného ročníka jedného z najväčších európskych vedeckých festivalov otvorí Univerzita Palackého verejnosti interaktívne science centrum Pevnosť poznania. AFO50 sa uskutoční v dňoch 14. – 19. apríla 2015.

„Keď máte záujem o Richarda Dawkinsa, nestačí zdvihnúť telefón. Za jeho plánovanou návštevou ČR stoja dva roky intenzívneho vyjednávania a využívania širokej siete kontaktov, ktorú si AFO na medzinárodnej úrovni buduje niekoľko rokov,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu Matěj Dostálek.

Hlavný hosť AFO50 Richard Dawkins je jedným z najvplyvnejších intelektuálov súčasnosti. Výrazne na seba upozornil v 70. rokoch knihou Sebecký gén, ktorá spôsobila revolúciu v evolučnej biológii. Zo seriózneho vedeckého textu sa okamžite stal oceňovaný bestseller.

„Dawkins prišiel ešte pred Stephenom Hawkingom so špičkovou a prelomovou odbornou prácou, ktorá bola zároveň zrozumiteľná širšej verejnosti. Vďaka tomu je dnes legendou v oblasti komunikácie a popularizácie vedy,“ dodáva programový riaditeľ AFO50 Jakub Ráliš.

KTO JE RICHARD DAWKINS?

Silne v roku 2006 rezonovala i Dawkinsova kniha Delúzia Boha, ktorá sa v prestížnom rebríčku bestsellerov The New York Times držala celý rok. Dawkins v nej rozvinul zásadné myšlienky tzv. nového ateizmu, teda presvedčenia, že akákoľvek forma náboženstva musí byť podrobená kritickému racionálnemu mysleniu. Dawkins na AFO dorazí v rámci ústrednej programovej sekcie festivalu s názvom Zánik a počiatok.

Pevnosť poznaniaRichard Dawkins sa počas jubilejného AFO zúčastní tiež slávnostného otvorenia Pevnosti poznania – science centra Univerzity Palackého, ktorej cieľom je zábavnou formou priblížiť vedu a výskum širokej verejnosti. Architektonicky i historicky výnimočná budova, ktorá v 19. storočí slúžila ako vojenský sklad, sa dnes úspešne transformuje v progresívne múzeum vedy, určené pre všetky vekové kategórie. Návštevníkov bude baviť i vzdelávať prostredníctvom interaktívnych vedeckých expozícií a digitálneho planetária. Pevnosť poznania bude vďaka svojej jedinečnej atmosfére zároveň slúžiť ako inšpiratívne prostredie pre stretnutia širokej verejnosti, študentov i zamestnancom univerzity.

Pod čiarou

Dodatok z 13. apríla 2015: Prečítajte si aj článok Richard Dawkins vystúpi v Českej televízii.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Academia Film Olomouc (AFO)
– je medzinárodný festival populárno-vedeckého a dokumentárneho filmu
Čerpané z:
www.afo.cz

AFO, 17. 02. 2015 | Prečítané: 1529 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (463 hl.)
 
Nie (333 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 796
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Zbytočne
22-06-18 * 17:37
 Zbytočne
22-06-18 * 02:56
 Detoxikuj ďalej
20-06-18 * 20:20
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore