www.humanisti.sk
Súťažná osemsmerovka
Webhouse.sk
Do pozornosti
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @137
Počítadlo


Spam poison

Podľa českých vedcov zrejme vznik života spôsobil náraz asteroidu

Ide o prvý experiment

Washington – Život na Zemi nevznikol náhodou či neprišiel odinakiaľ, ale umožnili ho podmienky, ktoré na planéte spôsobil náraz asteroidu. Naznačuje to štúdia českých vedcov, ktorí simulovali v laboratóriu udalosť, ktorá pred takmer štyrmi miliardami rokov predchádzala pravdepodobnému vzniku prvých živých foriem na Zemi. Experiment neobjasňuje vývoj života na Zemi, ale viedol k získaniu základných dielov stavby života, uviedla agentúra AP.

Vedci získali za pomoci pôsobenia lasera na zmes chemických látok zodpovedajúcich vtedajším podmienkam energie, ktorá sa uvoľnila pri náraze asteroidu do planéty. Pri tomto pokuse vznikli všetky chemické látky potrebné k vytvoreniu ribonukleovej kyseliny RNA, ktorá je jednoduchšou príbuznou základného stavebného kameňa génov, DNA.

Približne 150 metrov dlhý laser vyslal do zmesi chemických látok na zlomok sekundy lúč, ktorý uvoľnil energiu zodpovedajúcu približne miliarde kilowattov na veľmi malom priestore, čo vytvorilo teplotu okolo 4 200 stupňov Celzia.

„Tieto poznatky naznačujú, že vznik pozemského života nie je výsledkom náhodnej udalosti, ale priamym dôsledkom podmienok v prvopočiatkoch Zeme a jej okolia,“ uviedli vedci v štúdii publikovanej v pondelok v časopise Proceedings vydávanom americkou Národnou akadémiou vied.

Práca českých vedcov podporuje teóriu o vzniku života priamo na našej planéte, zatiaľ čo ďalšia z rozšírených téz hovorí o tom, že sa na Zem primitívne organizmy dostali na kométe či asteroide.

Podľa vedúceho autora štúdie Svatopluka Civiše z pražského Ústavu fyzikálnej chémie Jaroslava Heyrovského ide o prvý experiment overujúci teóriu, že energia z vesmírneho nárazu môže zahájiť chemickú reakciu kľúčovú pre vznik života.

Časť expertov však podľa agentúry AP nepovažuje novú štúdiu za nijako prevratnú, pretože neprináša nepochybný dôkaz o tom, že život skutočne vznikol v spomínanej dobe, keď asteroidy dopadali na Zem desaťkrát častejšie než v iných érach. Iní bádatelia však experiment považujú za významný, pretože dokázal vytvoriť látky prítomné na Zemi v dobe začínajúceho života.

Čítajte tiež:

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Česká televize
Česká televízia vznikla k 1. 1. 1992 podľa zákona o Českej televízii (zákon č. 483/1991 Zb.) ako televízna služba verejnosti Českej republiky
Čerpané z: Podle českých vědců zřejmě vznik života způsobil náraz asteroidu; 9. 12. 2014, 7.05 h, autor: ČT24, zdroj: ČTK

Česká televízia, 09. 12. 2014 | Prečítané: 878 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Antológia moderného ateizmu?

Áno (60 hl.)
 
Nie (30 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 90
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 O tom pochybujem
26-06-19 * 00:38
 Re: Kiska je pokrytec
25-06-19 * 19:54
 Zeptej se ateisty
25-06-19 * 19:20
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore