www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @302
Počítadlo


Spam poison

Jasné signály prezidenta SR

K 96. výročiu vzniku Československa

Rád by som – ako bežný občan, ale aj ako dlhoročný pozorovateľ verejného diania – ocenil naozaj štátnické vyhlásenie slovenského prezidenta k výročiu vzniku Československa. Prejavy si – samozrejme – ústavní činitelia nepíšu sami, lenže možno zodpovedne predpokladať, že sa stotožňujú s ich obsahom.

Nepatrím k nekritickým obdivovateľom súčasného prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a tobôž k priaznivcom niektorých obskúrnych postáv v jeho okolí, hoci som úprimne rád, že sa hlavou nášho štátu nestal Robert Fico, ktorého strana Smer – sociálna demokracia je nielen karikatúrou ľavicovej politiky, ale najmä elementárnej odbornosti – čo sa dozaista netýka iba sféry kultúry, kde profesionálne pôsobím niekoľko desaťročí, a tak veľmi presne viem, o čom hovorím.

Vo vyjadrení prezidenta SR by som chcel zdôrazniť objektívnosť, vyváženosť a nadhľad pri prezentovaní a hodnotení podstatných historických skutočností. Hneď v úvode konštatuje, že si 28. októbra pripomíname vznik Československej republiky (v rokoch 1918 až 1920 nazývanej Republika Česko-Slovenská alebo Česko-Slovenský štát), k čomu sa 30. októbra prihlásili aj signatári Martinskej deklarácie.

To je vskutku distingvovaný náznak, že popri nesporne pozitívnom zmysle vytvorenia prvého moderného a demokratického spoločného štátu Čechov a Slovákov sa už v zárodku objavili nezrovnalosti v nezanedbateľných aspektoch česko-slovenskej interakcie, ktoré poznačovali aj celý ďalší vývoj a dejinné peripetie až po súčasný stav, teda existenciu samostatných republík, ktoré spája mnoho bezprostredných väzieb.

Prezident vyslal jasný signál aj tým, ktorí sa pod rozličnými zámienkami usilujú idealizovať predchádzajúce monarchistické usporiadanie spoločnosti, keď upozornil na fakt, že dlhodobé úsilie oboch národov vymaniť sa z nerovnoprávneho postavenia v rámci Rakúsko-Uhorska dostalo konkrétne kontúry na pozadí prvej svetovej vojny.

Určite treba osobitne prízvukovať, že kľúčový význam prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov spočíva tak vo všestrannom kultúrnom a hospodárskom rozvoji oboch našich prirodzene veľmi blízkych národov, ako aj v konštituovaní demokratickej tradície, ktorá predstavuje spoľahlivý hodnotový základ pre súčasné i budúce vývinové tendencie.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 29. 10. 2014 | Prečítané: 8287 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore