www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @662
Počítadlo


Spam poison

Sociálni demokrati očividne nechcú odluku cirkví od štátu

Fico by mohol iniciovať referendum o odluke, ale nechce

Prečítal som si rozhovor predsedu vlády Roberta Fica pre Nový čas. Zaujala ma jeho odpoveď o iniciovaní referenda.

V súvislosti so situáciou na Ukrajine sa hovorí o možnosti vybudovať základňu NATO na našom území. Prezident Andrej Kiska túto možnosť neodmietol, vy ste zásadne proti. Prečo? Ako člen aliancie by sme mali prevziať aj zodpovednosť, nie?

Robert Fico: Aj za cenu odchodu z politiky by som nikdy nesúhlasil s vojenskou základňou NATO na území Slovenskej republiky. Je zlé, ak niekto chce také malé krajiny ako je Slovensko vťahovať do veľkých geopolitických súbojov. Aj keď sme v NATO, neznamená to, že musíme mať na našom území základne s cudzími vojskami. Ak by nás do toho niekto nútil, inicioval by som referendum.

Takže, ak ide o to, či vybudovať základňu NATO na našom území, je predseda vlády Robert Fico ochotný vyhlásiť referendum. Nikto sa občanov nepýtal formou referenda, či chceme vstúpiť do NATO. Zrazu toľká ochota.

Zaujíma ma iný problém v spoločnosti. A to odluka cirkví od štátu. Prečo nie je ochotný iniciovať referendum za odluku cirkví od štátu?

Veď už dlhý čas rezonuje medzi občanmi diskusia o odluke.

Z výskumu Sociologického ústavu SAV vyplýva, že o úplnú odluku štátu a cirkví má záujem 31,34 % občanov Slovenskej republiky. 26,24 % sa vyjadrilo za podporu cirkví v niektorých oblastiach verejného záujmu.

Na otázku o financovaní cirkví „V súčasnosti sú najväčšie cirkvi a náboženské spoločnosti financované prostredníctvom štátneho rozpočtu. Myslíte si, že je správne, aby cirkvi a náboženské spoločnosti boli financované zo štátneho rozpočtu?“ odpovedalo NIE 46,2 %, a ÁNO 30,83 %.

Na otázku „Súhlasili by ste s prijatím zákona, podľa ktorého by boli cirkvi a náboženské spoločnosti financované iba formou poukázania časti dane od členov a sympatizantov?“ odpovedalo ÁNO 46,51 % a NIE 37,52.

Už v Programovom vyhlásení občianskej iniciatívy Verejnosti proti násiliu a Koordinačného výboru slovenských vysokoškolákov z obdobia Nežnej revolúcie v roku 1989 sa v 7. bode písalo:

Žiadame dôslednú odluku cirkví od štátu.

Túto požiadavku dodnes všetci politici, ktorí boli pri moci, ignorovali.

Keď vezmem do úvahy, že vo voľbách z 10. marca 2012 získala strana SMER – sociálna demokracia 1 134 280 hlasov (čo je 44,41 %), a majú v Národnej rade Slovenskej republiky 83 poslancov, tak mi z toho vyplýva, že súčasná vládna garnitúra je v otázke odluky rovnaká ako všetky predošlé vlády.

Keby Fico chcel referendum, už dávno by sa uskutočnilo. Mimochodom, pri toľkej prevahe poslancov v NR SR by sa referendum ani nemuselo uskutočniť. Stačila by politická vôľa poslancov NR SR, aby uskutočnili potrebné kroky smerujúce k odluke.

Žiaľ, takáto politická vôľa nie je.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 14. 10. 2014 | Prečítané: 1189 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (27 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (25 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 61
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
 Ekumenizmus nenávisti
19-02-18 * 23:47
 Re: Ty si…
18-02-18 * 16:47
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore