www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @125
Počítadlo


Spam poison

Nobelova cena za mier pre rok 2014

Nobelova cena mieru pre Malálu a indického aktivistu

Oslo – Pakistanka Malála Júsafzajová a indický aktivista Kajláš Satjárthí získali tohoročnú Nobelovu cenu mieru. Výbor ocenil ich boj za práva detí a mládeže. Malála Júsafzajová sa kvôli svojej snahe podporiť vzdelávania dievčat v Pakistane stala terčom útoku organizácie Taliban. Ťažké zranenie sedemnásťročné dievča pred dvoma rokmi prežila. Satjárthí sa svojimi nenásilnými protestami vymedzuje voči vykorisťovaniu detí. Svoje ocenenie vidí ako poctu tým deťom, ktoré stále žijú v otroctve.

Kailáš Satjárthí a Malála Júsufzajová

Členovia výboru u vyznamenaných ocenili „ich boj proti útlaku detí a mladých ľudí a za právo všetkých detí na vzdelanie“. „Deti musia chodiť do školy a nesmú byť finančne zneužívané,“ vyhlásil predseda Nobelovho výboru Thorbjörn Jagland. Výbor rovnako zdôraznil, že „považuje za dôležité, že sa hinduista a moslimka, Ind a Pakistanka, spojili v spoločnom boji za vzdelanie a proti extrémizmu“.

Malála Júsafzajová – napriek svojej mladosti – už niekoľko rokov bojuje za právo dievčat na vzdelanie. Je dokladom toho, ako deti a mladí ľudia môžu sami prispieť k zlepšeniu svojej situácie. Výbor ocenil i fakt, že Malála vedie svoj boj v tých najnebezpečnejších oblastiach. „Vďaka svojmu hrdinskému boju sa stala popredným predstaviteľom boja za právo dievčat na vzdelanie,“ uviedol výbor v zdôvodnení svojho rozhodnutia.

  • Cítim sa poctená, že som bola zvolená ako laureátka Nobelovej ceny. Som hrdá, že som prvým Pakistancom a prvou mladou ženou, ktorá túto cenu dostala,“ povedala Malála na začiatku svojej ďakovnej reči. S ňou prišla až niekoľko hodín po oznámení verdiktu Nobelovho výboru, pretože sa rozhodla dokončiť svoje každodenné povinnosti v škole v Birminghame, kde jej vraj správu oznámila učiteľka počas vyučovania. „Všetci hovorili, že sú na mňa hrdí, ale pri skúškach mi to nepomôže, tie závisia od mojej tvrdej práce,“ poznamenala s úsmevom.
  • To, že cenu získala spolu s Indom, má podľa Malály symbolický význam pre obe krajiny, ktoré vedú krvavé spory o hraničné územie v Kašmíru. „Táto cena je posolstvom lásky medzi Pakistanom a Indiou, medzi dvoma náboženstvami. Bez ohľadu na to, v akého boha veríme, by sme mali rešpektovať jeden druhého.

Sedemnásťročná Júsafzajová, ktorá bola na víťazstvo tipovaná už vlani, je vôbec najmladšou nositeľkou Nobelovej ceny v histórii. V roku 2012 zaútočili na dievča radikáli z Talibanu. V autobuse ju strelili do hlavy a krku. Niekoľko dní potom bola v kritickom stave, kvôli liečbe zranenia hlavy bola prevezená do Británie.

Svetovej verejnosti menej známy šesťdesiatročný Kajláš Satjárthí viedol rôzne formy demonštrácií „zameraných proti vážnemu zneužívaní detí pre finančné zisky“ a mierovou formou protestov sa zaslúžil o udržanie tradície Mahátmu Gándhího, konštatoval Nobelov výbor. Okrem iného prispel k prijatiu niekoľkých medzinárodných dohovorov o právach dieťaťa.

„Je to pocta pre všetky deti, ktoré stále ešte trpia v otroctve, pri nútených prácach alebo obchodovaniu s ľuďmi,“ vyhlásil Satjárthí po oznámení laureátov.

Pod čiarou

Držitelia Nobelovej ceny mieru za ostatných 10 rokov:

2013: Organizácia pre zákaz chemických zbraní
2012: Európska únia
2011: Libérijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová, libérijská mierová aktivistka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová
2010: Čínsky disident Liou Siao-po
2009: Americký prezident Barack Obama
2008: Fínsky exprezident Martti Ahtissari
2007: Americký viceprezident a bojovník proti zmenám klímy Al Gore
2006: Bangladéšsky ekonóm Muhammad Júnus
2005: Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu
2004: Kenská politická aktivistka a ekofeministka Wangari Maathaiová

Kompletný zoznam laureátov Nobelovej ceny mieru sa nachádza na stránke www.nobelprize.org.

Toho roku bolo na Nobelovu cenu za mier nominovaných rekordných 278 jednotlivcov a organizácií. Medzi najčastejšie skloňované mená patril pápež František, bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden a práve Malála Júsafzajová.

Na vyznamenaných okrem finančnej čiastky vo výške ôsmich miliónov švédskych korún (približne 874 260 eur) čaká i tradičný slávnostný ceremoniál, ktorý sa uskutoční v deň výročia úmrtia Alfreda Nobela 10. decembra. Nobelova cena za mier sa bude odovzdávať v nórskom hlavnom meste Osle, ceny za fyziológiu alebo medicínu, fyziku, chémiu a literatúru vo švédskej metropole Štokholme.

Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu 2014: manželia May-Britt Moserová a Edvard Moser, John O'Keefe za výskum mozgových buniek dôležitých pre priestorovú orientáciu.

Nobelova cena za fyziku 2014: Isamu Akasaki, Hiroši Amano, Šudži Nakamura za výskum modrých svetelných diód, ktoré umožnili vývoj nového, ekologického svetelného zdroja.

Nobelova cena za literatúru 2014: Patrick Modiano za „umenie spomienok“, vďaka ktorým dokázal zachytiť tie najneuchopiteľnejšie ľudské osudy.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Česká televize
Česká televízia vznikla k 1. 1. 1992 podľa zákona o Českej televízii (zákon č. 483/1991 Zb.) ako televízna služba verejnosti Českej republiky
Čerpané z: Nobelova cena míru pro Malalu a indického aktivistu; 10. 10. 2014, 11.02 h, autor: pet

Česká televízia, 11. 10. 2014 | Prečítané: 1769 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (1 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 38
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Zbohom sloboda.
11-07-20 * 08:23
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore