www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @381
Počítadlo


Spam poison

Závery z konferencie Trh práce v programoch politických strán vo voľbách do EP 2014

Spoločné závery konferencie

Konferencia Trh práce v programoch politických stránV súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu zorganizoval Inštitút zamestnanosti konferenciu s názvom Trh práce v programoch politických strán vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014. Cieľom konferencie bolo upozorniť na vážnosť situácie na trhu práce a poskytnúť kandidujúcim stranám vo voľbách do EP priestor priblížiť verejnosti svoj volebný program v oblasti znižovania najmä dlhodobej nezamestnanosti v slovenskom i európskom kontexte.

Konferencie sa zúčastnili zástupcovia jedenástich strán: Martin Barto (NOVA), Andrej Klapica (KDH), Maroš Šefčovič (Smer, v diskusii vystupoval Vladimír Maňka), Bibiana Trubačová (7 statočných), Miriam Sláviková (EDS), Vladimír Zeman (SDS), Jozef Viskupič (OĽaNO), Ján Oravec (SaS), Marián Vitkovič (KSS), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a Iván Farkas (SMK).

Konferencie pri príležitosti konania sa volieb organizuje Inštitút zamestnanosti pravidelne. Zatiaľ poslednou bola konferencia s názvom Dlhodobá nezamestnanosť v rukách VÚC (október 2013); mimoriadne úspešná bola konferencia pred parlamentnými voľbami v roku 2010, ktorá vyvolala masívnu spoločenskú diskusiu a intenzívne ohlasy. Tohtoročná konferencia týkajúca sa volieb do Európskeho parlamentu bude už druhou svojho charakteru.

Spoločné závery konferencie

Zástupcovia jednotlivých strán sa zhodli na potrebe:

  • zaviesť a najmä sfunkčniť sociálne aspekty verejného obstarávania, aby sa stali štandardom a nie výnimkou,
  • podporiť domácich poľnohospodárov a opraviť dotačnú politiku do agrosektora, aby tvorili pracovné miesta,
  • zlepšiť podnikateľské prostredie najmä v oblastí malého a stredného podnikania.

Výrazne rezonovala téma potreby efektívnejšieho využívania európskych zdrojov, znížení administratívnej náročnosti žiadania o európske zdroje a znížení administratívnej náročnosti zamestnávania.

V programoch strán sa viackrát objavila potreba lepšieho zosúladenia pracovného života s rodinným, podpora mobility pracovných síl, potreba intenzívnejšieho využívania pružných foriem práce (napr. čiastočných úväzkov) či podpora rastu vzdelania a kvalifikácie. Niekoľkokrát odznela aj požiadavka vypracovávať dopadové štúdie na zamestnanosť v rámci plánovaných legislatívnych zmien.

Jednotlivé politické strany a hnutia sa popri spoločných témach venovali aj:

Martin Barto (NOVA) – podporuje myšlienku zavedenia inkluzívneho trhu ako nástroja zameraného na znižovanie dlhodobej nezamestnanosti a apeluje na potrebu sledovať reálne efekty realizovaných projektov.

Andrej Klapica (KDH) – navrhuje podporu rodinných firiem ako symbolu poctivosti, férovosti a flexibility a zdroja trvalo udržateľných pracovných miest.

Maroš Šefčovič (Smer) – za dôležité považuje doriešenie problematiky minimálnych miezd, ktoré sú garanciou rovnakých mzdových podmienok na území určitého štátu pre domácich aj cudzincov.

Bibiana Trubačová (7 statočných) – podporuje prevenciu pred možnými budúcimi problémami, ktoré môžu prameniť z rodinného prostredia (napr. matky samoživiteľky, deti bez rodiny, deti z detských domovov…)

Miriam Sláviková (EDS) – úlohu Európskeho parlamentu v oblasti znižovania dlhodobej nezamestnanosti vidí predovšetkým v lepšej priamej informovanosti občanov Európskej únie o pracovných možnostiach.

Vladimír Zeman (SDS) – navrhuje zjednotiť pravidlá poskytovania stimulov pre domáce a zahraničné subjekty a zlepšiť reálnu vymožiteľnosť pohľadávok voči subjektom zanedbávajúcim vyplácanie daní, miezd a odvodov.

Jozef Viskupič (OľaNO) – navrhuje zrovnoprávnenie podmienok podnikania a podpory domácich a zahraničných subjektov v rámci agrosektora a v súvislosti s realizovanými opatreniami požaduje nielen kontrolu výstupov, ale aj dopadov.

Ján Oravec (SaS) – za dôležité považuje preorientovať politiku trhu práce na politiku výhodnú pre zamestnávateľov (nie pre zamestnancov), čím sa trh práce stane dostupný aj v súčasnosti nezamestnaným osobám.

Marián Vitkovič (KSS) – je skeptický voči realizácii aktivít prostredníctvom verejného obstarávania, príslušné aktivity má podľa neho vykonávať štát.

Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) – za problematický považuje predovšetkým nefunkčný spoločný trh služieb; navrhuje zostaviť rozpočet EÚ orientovaný na budúcnosť, t. j. predovšetkým na investície a vzdelanie.

Iván Farkas (SMK) – riešenie dlhodobej nezamestnanosti vidí v pracovne náročnom poľnohospodárstve a intenzívnejšom využívaní integrovaných regionálnych investícií.

Konferenciu sme realizovali v rámci projektu Verejné politiky zamestnanosti. Projekt je podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Inštitút zamestnanosti
– je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej náplňou je výskum problémov zamestnanosti
– zbiera informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu
Čerpané z: www.iz.sk

IZ, 30. 04. 2014 | Prečítané: 940 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Sú informácie na stránke Humanisti.sk pre vás užitočné?

Áno, sú. (341 hl.)
 
Väčšinou sú. (221 hl.)
 
Kedy ako... (176 hl.)
 
Väčšinou nie sú. (189 hl.)
 
Nie, nie sú. (275 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1202
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Cena štátu
21-05-18 * 22:37
 RE: Slobodomurári
21-05-18 * 02:13
 RE: Slobodomurári
21-05-18 * 00:26
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore