www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @885
Počítadlo


Spam poison

Otázniky a výkričníky slovenskej literatúry

Niektorí sú si (opäť) rovnejší

Na úvod si vysvetlime dôležité skratky a pridajme trochu jednoduchej matematiky. LIC označuje Literárne informačné centrum (pôvodne Národné literárne centrum) a je štátnou inštitúciou priamo riadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky (MK SR). KNS (Klub nezávislých spisovateľov) je jednou zo šiestich autorských formácií združených v Asociácii organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS). V uplynulých dvoch desaťročiach AOSS reprezentuje popri SSS (Spolku slovenských spisovateľov) polovicu tvorivého zázemia slovenskej literatúry. KNS teda predstavuje šestinu z polovice, čiže dvanástinu (8,3 %) literárneho potenciálu v SR.

Pri skusmom prezeraní informácií na internetovej stránke LIC ma doslova šokovalo, že sa táto štátna inštitúcia vôbec netají mnohými aktivitami, ktoré sú otvorene charakterizované ako podujatia členov KNS. Znamená to, že vláda je prostredníctvom LIC finančným servisom zlomku aktuálneho procesu slovenskej literárnej tvorby? Je paradoxné (alebo naopak príznačné), že štát ostentatívne preferuje KNS, ktorý vznikol ako ďalšia vlna štiepenia SSS práve v súvislosti s konštituovaním nezávislej modernej demokratickej SR, presnejšie povedané v spojitosti s principiálnym odmietaním samostatnej slovenskej štátnosti.

Otázkou (či skôr odpoveďou) ostáva skutočnosť, že nezodpovedné pôsobenie zástupcu KNS vo funkcii predsedu AOSS vyústilo do likvidačnej ekonomickej situácie vo vzťahu k SSS. Je teda rovnako nezmyselné (alebo inverzne charakteristické), že úsilie AOSS hospodársky zničiť SSS neviedlo k mobilizácii proti eliminačným snahám AOSS, ale k dojemnej harmonizácii nových vedení SSS a AOSS, pričom sa na výmene manažmentu SSS na základe dezinformačnej kampane škandalózne podieľali štátne inštitúcie ovládané súčasnou dominantnou politickou stranou Smer-SD.

Spomenúť treba aj celkovú informačnú nekompetentnosť, entropiu, protirečivosť a neúplnosť na stránke LIC, čo len dokresľuje už dávnejšie zrejmý fakt, že Slovensko ani po dvoch dekádach údajného budovania kultúrneho štátu nespĺňa elementárne atribúty civilizovanej krajiny. Je záhadou, ktorí významní slovenskí spisovatelia určujú, kto je taký významný slovenský spisovateľ, že mu patrí osobitná starostlivosť – napríklad aj v rámci medzinárodnej reprezentácie a edičnej činnosti organizovanej LIC, a prečo pri niektorých autoroch sa neuvádzajú ani len všetky ich diela, ba ani všetky ich knižné publikácie vydané v zahraničí. Slovensko teda naďalej patrí malej skupine rovnejších, ktorí pokladajú a používajú štátne ustanovizne financované z peňazí daňových poplatníkov ako svoje vlastné súkromné servisné organizácie.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 25. 01. 2014 | Prečítané: 6135 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 71
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore