www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @892
Počítadlo


Spam poison

Dbá hudba na originalitu?

(C)hudobné bohatstvo

Ako rodák z Palisád – bratislavskej ulice, ktorá sa tiahne od Prezidentského paláca k Hradu, som vyrastal na sledovaní rakúskych televíznych a rozhlasových staníc, medzi ktoré neskôr pribudlo aj známe hit rádio Ö3.

Medzičasom sa u nás vyrojilo veľa zväčša slabších rozhlasových napodobenín a s vekom som stratil schopnosť prijímať čoraz nepočúvateľnejšie hudobné i moderátorské výkony. Preto teraz ako postarší obyvateľ bratislavskej Petržalky nevládzem vnímať ani jednu z nepreberného množstva slovenských rozhlasových staníc a každý deň v našej domácnosti znie Rádio Wien. Vďaka nemu som si uvedomil, že takmer celá československá, najmä česká populárna hudba uplynulých desaťročí, je vlastne prevzatý svetový repertoár, ktorému sa dnes v anglofónnej európčine vraví oldies, teda piesne, ktoré napriek svojmu veku ostali obľúbené.

V tejto súvislosti sa neraz ozývajú kritické hlasy, že sa v minulosti u nás prezentovala západná populárna hudba najmä s českými textami a v podaní českých interpretov. Zatiaľ som však nepočul seriózny protiargument, že v prípade vážnej hudby (predovšetkým opernej tvorby) sa nikto nečuduje jej prezentácii nielen v originálnom jazyku a že v početných prekladoch ju spieva celý rad rozličných interpretov na celom svete.

Nezanedbateľným paradoxom je fakt, že väčšina českých textov populárnych piesní, vrátane prevzatého repertoáru, má vysokú literárnu úroveň (a neraz aj duchaplný humorný nadhľad, ktorý v slovenských textoch úplne absentuje – s výnimkou Milana Lasicu). Slovensko malo v celej histórii populárnej hudby doteraz asi troch a s prižmúrením oka možno piatich kvalitných textárov. Navyše sa treba zmieniť o zhudobnení diel renomovaných básnikov – napríklad Miroslava Válka.

Mimochodom – podľa Kamila Peteraja medzi poéziou a jej zhudobnenou podobou je rozdiel ako medzi pozemným a ľadovým hokejom. Sú to veľmi príbuzné športy, ale s podstatne inou mierou záujmu verejnosti.

Nemôžem nespomenúť reláciu, ktorú začiatkom 90. rokov dnes už minulého storočia, pripravovala v Slovenskom rozhlase moja manželka, režisérka Mgr. art. Oľga Janíková pod názvom Najpopulárnejšie básne sveta. Azda nemusím pripomínať neuveriteľnú zmenu, ktorú priniesla klasická recitácia slovenského prekladu s lyrickým klavírnym sprievodom a následne svetový hit v pôvodnom znení. Neskôr začali túto reláciu napodobňovať iní tvorcovia, ale to už nie je témou tejto poznámky, v ktorej som len chcel poukázať na určité nezanedbateľné aspekty dlhoročných skúseností vnímavého pozorovateľa umeleckého diania, ktorému už dnes aj príslušné európske ministerstvá radšej vravia kultúrny priemysel.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 16. 11. 2013 | Prečítané: 4724 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 71
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore