www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @934
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

V českom almanachu aj slovenskí autori

Poctiví spisovatelia menšinovej umeleckej literatúry

Almanach Nibiru 2013Vlaňajší letopočet 2012 sa spájal s ďalšou hrou na koniec sveta. Prastarý mayský kalendár už totiž vôbec nerátal s dátumami po 21. decembri dotyčného roka (pretože počítal s kalendárom úplne novým), matičke Zemi hrozila zrážka s tajomnou planétou Nibiru (takou zradnou, že ju nevypátrali ani astronómovia), zemeguľa sa navyše mala ocitnúť v akomsi samovražednom postavení v rámci vesmíru… a zemské magnetické póly sa tiež chystali spáchať niečo príšerné. Treba pripomenúť, že reklamu zhubnej Nibiru urobil s veľkým predstihom záhadológ Zacharia Sitčin (1920 – 2010), ktorý vraj na knižke Dvanásta planéta (1976) a podobných dielach mimoriadne zbohatol.

Prorokovaná skaza však s ľudstvom ani teraz nijako zvlášť nepohla. Len inšpirovala niekoľkých filmárov k snímkam rôznych žánrov a kvalít; a hrozbu vzal vraj vážne ešte režisér George Lucas, ktorého asi profesionálne zdeformovali jeho Hviezdne vojny. Inak sa katastrofická predpoveď tešila hlavne záujmu tvrdohlavých mystikov, senzáciechtivých žurnalistov a internetových mudrlantov, vyľakala kŕdeľ matiek a pritiahla do Mexika predvianočné hordy turistov. Do upokojovania zmätených bojazlivcov sa museli zapojiť astronómovia.

Áno, desivé zvesti o konci sveta iba na spravodajský okamih upútali otupenú pozornosť človečenstva, každodenne „ubavovaného k smrti“ a ubíjaného masmediálnym prívalom reálnych a virtuálnych hrôz všemožných kalibrov. Človečenstva dezorientovaného, dezinformovaného, stresovaného a neistého, štvaného existenčnými starosťami, civilizačnými hrozbami, ekonomickou krízou, sociálnym úpadkom a ekologickými problémami; človečenstva prenasledovaného rastúcou zločinnosťou a amorálnosťou a podrobovaného Veľkým bratom silnejúcej kontrole pod zámienkou nekonečnej „vojny proti terorizmu“; človečenstva pakultúrne unifikovaného a globálne odcudzeného, permanentne manipulovaného propagandistickou mašinériou a vreštiacim šoubiznisom, agresívnymi reklamami a bezhlavým konzumom; človečenstva programovo utĺkaného do stavu ignorancie, rezignácie, apatie, bezradnosti, bezmocnosti… a aj do stavu útočného i obranného egoizmu, cynizmu, nihilizmu… Už je toho na nás jednoducho príliš, príliš, príliš! A to ešte stále hovorím iba o tej časti ľudstva, ktorá obýva zatiaľ „bohatý a vyspelý“ Sever či Západ!

Veď len od roku 2001 do roku 2012 údajne prorokovali päťdesiat koncov sveta! – Žiadny z nich však primárne nevychádzal zo skutočných rizík, útrap a katastrof, ktorým ľudia musia každodenne čeliť ako jedinci, členovia rozličných sociálnych skupín a príslušníci rôznych národov a rás, vyznávači rôznych náboženstiev a svetonázorov, obyvatelia rôznych štátov a kontinentov. Koniec sveta sa totiž zvyčajne týka iba pozemšťanov ako jediného a jednoliateho celku, týka sa len „posledných dní ľudstva“. Potom je už jedno, či pri tragickom finále dôjde k likvidácii všetkého života na našej planéte, k likvidácii samej planéty alebo iba k likvidácii ľudského rodu. Rozhodujúce je vždy výhradne „všeľudské“ kritérium.

Rôzne eschatológie sľubujú svojím vyznávačom tak po osobnej smrti, ako aj po svetovej skaze nejakú ďalšiu formu existencie – s výnimkou budhizmu, kde je cieľom naopak prerušiť mučivú reťaz reinkarnácií a dospieť k vyslobodzujúcej nirváne, k absolútnemu vymazaniu individuálneho bytia a vedomia. Kresťanská eschatológia vo všeobecnosti hlása, že najvzornejší kresťania sa po skone dočkajú nielen života nebeského, ale po apokalypse a Poslednom súde aj svojho zmŕtvychvstania. – Možno sa teda domnievať, že sama predstava nezvratného konca ľudstva je pre väčšinu ľudí v podstate nepredstaviteľná a neprijateľná. Tak svetová apokalypsa, ako aj „život po živote“ očividne prináležia k archetypálnej výbave človečej psychiky. Oba tieto archetypy zároveň úzko súvisia s otázkou zmyslu ľudského života. Nevyhnutný zánik každého z nás a hrozba zániku ľudstva sú tie najvyššie kritériá, ktorými jedinec – veriaci, rovnako ako ateista – posudzuje hodnotu a zmysel svojho celoživotného úsilia. A ktorými zároveň posudzuje i svoju nádej, že s koncom vlastnej existencie sa všetko nekončí, a niečo z nás predsa len ďalej pokračuje. Prinajmenšom dovtedy, dokedy ďalej pokračuje ľudský rod.

Pre literárnych a filmových záhadológov, scifistov, antiutopistov, tvorcov hororov, „katastrofákov“ a fantasy, teda pre autorov teraz panujúcich, čiže komerčne úspešných žánrov, je apokalypsa takpovediac povinnou témou. Poctiví spisovatelia dnešnej menšinovej umeleckej literatúry, ktorým úprimne záleží na osude ľudstva a sveta, si zvyčajne vystačia s témami oveľa všednejšími, ale nie optimistickejšími. Ba práve naopak. Veď napríklad spomínaná orwellovská vojna proti terorizmu a za šírenie „demokracie“ nepatrí ku každodennej spravodajskej masáži? A koľko miliónov nezamestnaných práve v Európe už celé roky zažíva koniec „svojho“ sveta. Najpravdepodobnejším pôvodcom apokalypsy bude ľudstvo samo, varujú nás dávno vedci a ďalší odborníci. Rešpekt k týmto varovaniam však zväčša neprináša kapitálu nijaký zisk, takže hlas rozumu zostáva zavrhnutý. V opačnom prípade potom splodia „zelení“ kšeftári novú obludu – napríklad biopalivá alebo fotovoltaiku po česky.

Temným proroctvom opradený 21. decembra 2012 teda ľudský rod opäť prežil. Kalendár pokračoval 22. decembrom, planéta Nibiru sa neobjavila…

Práve v tom čase dvaja členovia Únie českých spisovateľov (ÚČS), Oldřich Páleníček a Ivana Blahutová, začali spoločne s vydavateľstvom Balt-East plánovať vydanie Almanachu Nibiru 2013 s príznačným podtitulom – Znovu po konci světa. Prispelo doňho svojimi textami deväť českých autoriek a autorov spomedzi členov UČS – Ivana Blahutová, Michal Černík, Václav Franc, Pavel J. Hejátko, Věra Klontza-Jaklová, Taťána Králová, Miroslav Orava, Karel Sýs, Márie Veselá; a s nimi ako hostia ešte dvaja vynikajúci slovenskí literáti – Pavol Janík a Ján Tužinský, tiež čestní členovia ÚČS. Ilustrácie (jedenásť čierno-bielych linorytov) vytvoril grafik Oldřich Páleníček.

Básnikov a prozaikov tohto almanachu pochopiteľne nespája iba formálna príslušnosť k rovnakej spisovateľskej organizácii, spoločne neprináležia ani k nijakému užšiemu zoskupeniu s vlastným umeleckým programom. Zjednocuje ich predovšetkým kritický prístup k súčasnej realite, znepokojenie z nebezpečných javov a tendencií vo vývoji spoločnosti, protest proti stavu sveta; a aj presvedčenie, že krásna literatúra sa nesmie nikdy vzdávať svojho skutočného spoločenského poslania, svojich základných funkcií – estetickej, etickej a gnozelogickej –, najmä keď stojí proti apokalyptickej presile braku, stupídnej zábavy a masmediálneho vymývania mozgov. Aj v tomto zmysle možno chápať titul a podtitul almanachu.

IVANA BLAHUTOVÁ
(preložil PAVOL JANÍK)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 02. 09. 2013 | Prečítané: 14463 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Zúčastníte sa volieb do orgánov samosprávneho kraja?

Áno (90 hl.)
 
Ešte neviem (49 hl.)
 
Nie (51 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 190
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore