www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @391
Počítadlo


Spam poison

V českom almanachu aj slovenskí autori

Poctiví spisovatelia menšinovej umeleckej literatúry

Almanach Nibiru 2013Vlaňajší letopočet 2012 sa spájal s ďalšou hrou na koniec sveta. Prastarý mayský kalendár už totiž vôbec nerátal s dátumami po 21. decembri dotyčného roka (pretože počítal s kalendárom úplne novým), matičke Zemi hrozila zrážka s tajomnou planétou Nibiru (takou zradnou, že ju nevypátrali ani astronómovia), zemeguľa sa navyše mala ocitnúť v akomsi samovražednom postavení v rámci vesmíru… a zemské magnetické póly sa tiež chystali spáchať niečo príšerné. Treba pripomenúť, že reklamu zhubnej Nibiru urobil s veľkým predstihom záhadológ Zacharia Sitčin (1920 – 2010), ktorý vraj na knižke Dvanásta planéta (1976) a podobných dielach mimoriadne zbohatol.

Prorokovaná skaza však s ľudstvom ani teraz nijako zvlášť nepohla. Len inšpirovala niekoľkých filmárov k snímkam rôznych žánrov a kvalít; a hrozbu vzal vraj vážne ešte režisér George Lucas, ktorého asi profesionálne zdeformovali jeho Hviezdne vojny. Inak sa katastrofická predpoveď tešila hlavne záujmu tvrdohlavých mystikov, senzáciechtivých žurnalistov a internetových mudrlantov, vyľakala kŕdeľ matiek a pritiahla do Mexika predvianočné hordy turistov. Do upokojovania zmätených bojazlivcov sa museli zapojiť astronómovia.

Áno, desivé zvesti o konci sveta iba na spravodajský okamih upútali otupenú pozornosť človečenstva, každodenne „ubavovaného k smrti“ a ubíjaného masmediálnym prívalom reálnych a virtuálnych hrôz všemožných kalibrov. Človečenstva dezorientovaného, dezinformovaného, stresovaného a neistého, štvaného existenčnými starosťami, civilizačnými hrozbami, ekonomickou krízou, sociálnym úpadkom a ekologickými problémami; človečenstva prenasledovaného rastúcou zločinnosťou a amorálnosťou a podrobovaného Veľkým bratom silnejúcej kontrole pod zámienkou nekonečnej „vojny proti terorizmu“; človečenstva pakultúrne unifikovaného a globálne odcudzeného, permanentne manipulovaného propagandistickou mašinériou a vreštiacim šoubiznisom, agresívnymi reklamami a bezhlavým konzumom; človečenstva programovo utĺkaného do stavu ignorancie, rezignácie, apatie, bezradnosti, bezmocnosti… a aj do stavu útočného i obranného egoizmu, cynizmu, nihilizmu… Už je toho na nás jednoducho príliš, príliš, príliš! A to ešte stále hovorím iba o tej časti ľudstva, ktorá obýva zatiaľ „bohatý a vyspelý“ Sever či Západ!

Veď len od roku 2001 do roku 2012 údajne prorokovali päťdesiat koncov sveta! – Žiadny z nich však primárne nevychádzal zo skutočných rizík, útrap a katastrof, ktorým ľudia musia každodenne čeliť ako jedinci, členovia rozličných sociálnych skupín a príslušníci rôznych národov a rás, vyznávači rôznych náboženstiev a svetonázorov, obyvatelia rôznych štátov a kontinentov. Koniec sveta sa totiž zvyčajne týka iba pozemšťanov ako jediného a jednoliateho celku, týka sa len „posledných dní ľudstva“. Potom je už jedno, či pri tragickom finále dôjde k likvidácii všetkého života na našej planéte, k likvidácii samej planéty alebo iba k likvidácii ľudského rodu. Rozhodujúce je vždy výhradne „všeľudské“ kritérium.

Rôzne eschatológie sľubujú svojím vyznávačom tak po osobnej smrti, ako aj po svetovej skaze nejakú ďalšiu formu existencie – s výnimkou budhizmu, kde je cieľom naopak prerušiť mučivú reťaz reinkarnácií a dospieť k vyslobodzujúcej nirváne, k absolútnemu vymazaniu individuálneho bytia a vedomia. Kresťanská eschatológia vo všeobecnosti hlása, že najvzornejší kresťania sa po skone dočkajú nielen života nebeského, ale po apokalypse a Poslednom súde aj svojho zmŕtvychvstania. – Možno sa teda domnievať, že sama predstava nezvratného konca ľudstva je pre väčšinu ľudí v podstate nepredstaviteľná a neprijateľná. Tak svetová apokalypsa, ako aj „život po živote“ očividne prináležia k archetypálnej výbave človečej psychiky. Oba tieto archetypy zároveň úzko súvisia s otázkou zmyslu ľudského života. Nevyhnutný zánik každého z nás a hrozba zániku ľudstva sú tie najvyššie kritériá, ktorými jedinec – veriaci, rovnako ako ateista – posudzuje hodnotu a zmysel svojho celoživotného úsilia. A ktorými zároveň posudzuje i svoju nádej, že s koncom vlastnej existencie sa všetko nekončí, a niečo z nás predsa len ďalej pokračuje. Prinajmenšom dovtedy, dokedy ďalej pokračuje ľudský rod.

Pre literárnych a filmových záhadológov, scifistov, antiutopistov, tvorcov hororov, „katastrofákov“ a fantasy, teda pre autorov teraz panujúcich, čiže komerčne úspešných žánrov, je apokalypsa takpovediac povinnou témou. Poctiví spisovatelia dnešnej menšinovej umeleckej literatúry, ktorým úprimne záleží na osude ľudstva a sveta, si zvyčajne vystačia s témami oveľa všednejšími, ale nie optimistickejšími. Ba práve naopak. Veď napríklad spomínaná orwellovská vojna proti terorizmu a za šírenie „demokracie“ nepatrí ku každodennej spravodajskej masáži? A koľko miliónov nezamestnaných práve v Európe už celé roky zažíva koniec „svojho“ sveta. Najpravdepodobnejším pôvodcom apokalypsy bude ľudstvo samo, varujú nás dávno vedci a ďalší odborníci. Rešpekt k týmto varovaniam však zväčša neprináša kapitálu nijaký zisk, takže hlas rozumu zostáva zavrhnutý. V opačnom prípade potom splodia „zelení“ kšeftári novú obludu – napríklad biopalivá alebo fotovoltaiku po česky.

Temným proroctvom opradený 21. decembra 2012 teda ľudský rod opäť prežil. Kalendár pokračoval 22. decembrom, planéta Nibiru sa neobjavila…

Práve v tom čase dvaja členovia Únie českých spisovateľov (ÚČS), Oldřich Páleníček a Ivana Blahutová, začali spoločne s vydavateľstvom Balt-East plánovať vydanie Almanachu Nibiru 2013 s príznačným podtitulom – Znovu po konci světa. Prispelo doňho svojimi textami deväť českých autoriek a autorov spomedzi členov UČS – Ivana Blahutová, Michal Černík, Václav Franc, Pavel J. Hejátko, Věra Klontza-Jaklová, Taťána Králová, Miroslav Orava, Karel Sýs, Márie Veselá; a s nimi ako hostia ešte dvaja vynikajúci slovenskí literáti – Pavol Janík a Ján Tužinský, tiež čestní členovia ÚČS. Ilustrácie (jedenásť čierno-bielych linorytov) vytvoril grafik Oldřich Páleníček.

Básnikov a prozaikov tohto almanachu pochopiteľne nespája iba formálna príslušnosť k rovnakej spisovateľskej organizácii, spoločne neprináležia ani k nijakému užšiemu zoskupeniu s vlastným umeleckým programom. Zjednocuje ich predovšetkým kritický prístup k súčasnej realite, znepokojenie z nebezpečných javov a tendencií vo vývoji spoločnosti, protest proti stavu sveta; a aj presvedčenie, že krásna literatúra sa nesmie nikdy vzdávať svojho skutočného spoločenského poslania, svojich základných funkcií – estetickej, etickej a gnozelogickej –, najmä keď stojí proti apokalyptickej presile braku, stupídnej zábavy a masmediálneho vymývania mozgov. Aj v tomto zmysle možno chápať titul a podtitul almanachu.

IVANA BLAHUTOVÁ
(preložil PAVOL JANÍK)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka

Pavol Janík, 02. 09. 2013 | Prečítané: 15058 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (709 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (178 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1235
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore