www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @277
Počítadlo


Spam poison

Peter Osuský o svojej náboženskej viere

Kandidát na prezidenta

Peter Osuský

Som vnuk evanjelického biskupa. Moja stará matka z maminej strany bola Moravanka, z Kroměříža, katolíčka. Moja manželka je pravoslávna. Bulharsko je pravoslávna krajina.

Ja sa domnievam, že Boh je len jeden, nech sa už volá akokoľvek. A nie som človek, ktorý je pravidelným návštevníkom obradov. Priznám sa, a možno to bude znieť až blasfemicky, ale poviem to tak: Mám k Pánu Bohu ten najlepší vzťah. Som rád, že nám ho dalo… kto, neviem, on sám; som rád, že odovzdal Mojžišovi na Sinaji božie prikázania, aby mal starý Mojžiš čo vláčiť dole kopcom v tej horúčave. A musím povedať, že ľudstvo vymyslelo všeličo, ale nič lepšie, než už to vymyslel ktokoľvek, aj to je možno blasfémia, ako božie prikázania neexistuje. A vždy hovorím, že keby sme pri všetkej našej hriešnosti a slabosti, a že sme trstiny vo vetre sa klátiace, a nádoby hriechu plné, i tak ako s tou kyselinou a s tým alkoholom, ak by sme sa snažili čo najviac žiť v súlade s božími prikázaniami, tak si dnes môžeme dať nohy na stôl, ruky za hlavu, a budeme za vodou.

Všetky prúsery, ktorými prechádza ľudstvo, sú v podstate založené v základných rysoch na nedodržiavaní božích prikázaní, či už ich dostal Mojžiš na Sinaji, alebo ktokoľvek niekde inde, od iného boha; jednoducho, myslím si, že nič múdrejšieho na tejto Zemi niet. Ako ctiť, také elementárne veci, ako nepokradneš, nezabiješ, nescudzoložíš, budeš ctiť svojich… krivého svedectva nevypovieš, nebudeš klamať; nebudeš klamať o tom, že Schwarzenberg je Sudeťák, a Radičová je predaná Maďarom. To sú drobné, vážne porušenia božích prikázaní. Nepokradneš! Nestrčíš ruky potiaľto do verejného medu, a nebudeš si napchávať hubu.

Záznam od 11,03 po 13,35 min.

Zdroj video záznamu: Predstavuje sa vám Peter Osuský. (Archív.)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

E-zine Humanisti.skredakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj, www.youtube.com

redakcia, 22. 06. 2013 | Prečítané: 4606 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore