www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @839
Počítadlo


Spam poison

Veriaci a neveriaci teisti

Pleonazmus v praxi

Veriaci kresťanMôže byť neveriaci teista?

Kresťania a moslimovia sa zaraďujú medzi teistov. Opozitom pre teistov sú ateisti.

V diskusnom fóre s rovnomenným názvom Diskusné fórum sa niekto zaregistroval s prezývkou Martyx69, ktorý o sebe tvrdí, že je veriaci kresťan.

prezývka (nick): martyx69
veriaci kresťan, narodený na Slovensku, žijúci na Morave v ČR

O veriacich moslimochInde, na blogu SME, zasa Juraj Polacek viackrát hovorí o veriacich moslimoch.Biologizácia náboženstva ako súťaž súborov ideí časť I

Viete čo si skutočne myslia, z akých pohnútok a podmienok konajú, resp. majú konať veriaci moslimovia? Ak hovorím o veriacich moslimoch, myslím tých, ktorí sa modlia päť krát denne, denne čítajú korán a doslova sa riadia náboženskými predpismi. Pre moslima to je samozrejme radostné čítanie, ale dôsledky pre okolitú spoločnosť už také radostné nie sú…

Na rozdiel od Martyxa Polacek aspoň približne vysvetľuje, akých moslimov má na mysli.

Pobožní ľudia, teisti, sa zvyknú sami nazývať veriacimi. Hovoria napríklad o veriacich a ateistoch.

Veriaci v ich reči spravidla znamená to isté ako kresťan, či moslim. (Horšie je, že niekedy sa kresťania vyjadrujú o moslimoch, že sú neveriaci.)

Ale ak niekto o sebe prehlási, že je veriaci kresťan, tak je vlastne veriaci veriaci.

Rovnako je veriaci moslim veriaci veriaci.

Ak môžu byť veriaci kresťania, môžu byť potom aj neveriaci kresťania?

A ak môžu byť veriaci moslimovia, tak môžu byť aj neveriaci moslimovia?

Keď napríklad kresťania hovoria o veriacich (o kresťanoch) a ateistoch, tak slovom ateisti označujú neveriacich.

Čiže tak z toho môže vyplynúť i to, že môžu byť aj ateistickí kresťania, ak bude reč o neveriacich kresťanoch, a ateistickí moslimovia, ak bude reč o neveriacich moslimoch.

Aký iný rozumný dôvod môže mať zdôrazňovanie existencie veriacich kresťanov a veriacich moslimov? Iba ak ten, že môžu byť aj neveriaci.

Potom však nemôžu veriaci hovoriť o tých druhých, že sú neveriaci, lebo ak „veriaci kresťan“ povie, že niekto je neveriaci, tak ešte stále môže hovoriť o „neveriacom kresťanovi“.

Namiesto pomenovania „veriaci kresťan“, či „veriaci moslim“ sa lepšie hodí pomenovanie „pobožný kresťan“ a „pobožný moslim“.

Tak budú dajme tomu pobožní a bigotní kresťania a moslimovia. Čiže pobožní a bigotní veriaci. A až teraz ich opozitom môžu byť neveriaci.

Uznal by som, že za neveriaceho kresťana môžeme považovať človeka, ktorý bol pri narodení svojimi rodičmi pokrstený, a teda je aspoň formálne kresťan, ale v skutočnosti nemá nijaký náboženský vzťah ku kresťanskej ideológii. Skôr kultúrny, spoločenský, či rodinný vzťah.

Pokiaľ sú ľudia, ktorí o sebe zdôrazňujú, že sú veriaci kresťania, v snahe odlíšiť sa od kresťanov, ktorí sú len naoko kresťanmi, alebo sú len kresťanmi zo zvyku, lebo sa to v spoločnosti „nosí“, tak môžem s nimi súhlasiť v tom, aby sa takíto „len naoko kresťania“ napríklad pri sčítaní ľudu, ale aj hocikde inde, pri akejkoľvek príležitosti, nevyjadrovali o sebe, že sú kresťania.

Ale ľudia neradi o sebe hovoria verejne, ak ide o ich osobný pohľad na náboženstvo, najmä ak si uvedomujú, že dominantná ideológia na Slovensku je kresťanstvo.

Je pre nich menej konfliktné o sebe povedať, že sú kresťania, ako na seba pútať pozornosť upozornením na to, že sú bezkonfesionálni, neveriaci, alebo bezbožní, a teda ateisti.

Ale práve z toho dôvodu je potrebné ich burcovať, aby sa nebáli. Aby sa nebáli otvorene priznať, že nemajú kladný vzťah k náboženstvu, alebo majú veľmi vlažný vzťah k náboženstvu. Že sa ani nezaoberajú a nevenujú pozornosť teologickým otázkam. Že ich to neobmedzuje, neobťažuje, ale ani im nevadí, že všade naokolo sú veriaci ľudia. Je to každého osobná vec!

Áno, každého osobná vec to je, ale tí, ktorí nemajú osobitný vzťah k náboženstvu, prečo sa boja verejne to povedať?

Prečo nemajú odvahu povedať, že sú nekresťania, nemoslimovia?

Ja pre negatívne pomenovania ako nekresťan a nemoslim mám jednoduché pomenovanie pre človeka s nenáboženským svetonázorom: humanista.

Prečítajte si, nekresťania a nemoslimovia (a ďalší neteisti), čo sa píše o humanistickom svetonázore. Ale aj kdekoľvek inde si môžete o humanistoch veľa prečítať, lebo vedzte, že humanisti sú taktiež organizovaní, a združení napríklad v Medzinárodnej humanistickej a etickej únii. Prečítajte si napríklad ich morálne zásady. A posúďte, či ten váš nekresťanský či nemoslimský svetonázor nemá náhodou bližšie k humanistickému svetonázoru ako ku teistickému svetonázoru.

Myslíte si, že boh urobil ženu z rebra prvého muža, alebo radšej dôverujete vedeckým poznatkom o evolúcii?

Ak o sebe hovoríte, že ste kresťania, čítali ste ich základnú vieroučnú knihu, bibliu? Zamysleli ste sa napríklad nad tým, odkiaľ môže pochádzať Kainova žena?

Myslím si, že ľudia sa preto často uchyľujú k tomu, že o sebe hovoria, že sú kresťania, lebo ide o taký zvyk v rodine. Naokolo sú všade kresťania, tak prečo na seba upozorňovať, že ste iní!

Áno, je to potrebné, až nutné! Povedzte, že ste „iní“, ako to verejne povedal Adam Roman v eseji Sme „iní“.

Pretože na Slovensku sa pri sčítaní ľudu odmietlo prihlásiť k slovenským náboženským organizáciám (cirkvám a náboženským spoločnostiam) až 1 296 799 (čo je 24 %) občanov.

Z toho 725 362 (čo je 13,4 %) ľudí sa zreteľne vymedzilo, že sú bez náboženského vyznania. Čiže deklarovali, že nemajú účasť na náboženskom živote niektorej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti a nemajú vzťah k tejto cirkvi alebo náboženskej spoločnosti.

Sú tak po občanoch, ktorí sa prihlásili k rímskokatolíckej cirkvi (3 347 277 občanov, čo je 62 %), druhou najpočetnejšou skupinou obyvateľstva. Za nimi sa ako tretí v poradí nachádzajú evanjelici (316 250, čo je 5,9 %). Ďalej sú ľudia, čo sa prihlásili ku gréckokatolíckej cirkvi (206 871, čo je 3,8 %). A pokračujú menšie cirkvi a náboženské spoločnosti, až napríklad po novoapoštolov, ktorých je na Slovensku 166.

Bývajúce obyvateľstvo (podľa TP) spolu Slovenská republika
2011
abs. v %
5 397 036 100,0
Rímskokatolícka cirkev 3 347 277 62,0
Bez vyznania 725 362 13,4
Evanjelická cirkev a. v. 316 250 5,9

Ak patríte k tým, ktorí deklarovali, že sú bez vyznania, neváhajte, a nebojte sa nabudúce otvorene o sebe povedať, že ste humanisti.

Prečo by ste mali byť označovaní za neveriacich kresťanov?emotikona

Nech sa hoci aj teisti snažia medzi sebou zdôrazňovať, že sú veriaci teisti, a z toho zrejme budú i neveriaci teisti (teista = kresťan, moslim), viem, že ide o zbytočné (i nadbytočné) hromadenie slov, čiže ide o pleonazmus.

Vysvetlivky:

pleonazmus – literárne, lingvisticky: štylistická figúra vznikajúca hromadením významovo blízkych výrazov; nadbytočné hromadenie synoným rozličného slovného druhu

pleonazmus – poeticky: slohová figúra, výrazový prostriedok vznikajúci pôsobivým hromadením rôznych slov približne rovnakého významu

teista – stúpenec teizmu; teizmus – svetonázor uznávajúci osobnú existenciu boha a jeho zasahovanie do sveta

opozitum – slovo vyjadrujúce opačný význam, antonymum; kontrastné antonymá (napr. veľký – malý); graduálne stupňovité antonymá (napr. ľadový – studený – chladný – vlažný)

bigotný – nábožensky zaujatý, nadmierne nábožensky horlivý: bigotný katolík, bigotný veriaci

pobožný – kto (obyčajne aj navonok) prejavuje svoje náboženské cítenie, zbožný, nábožný; nábožný – vyznávajúci vieru v boha, riadiaci sa zásadami viery, náboženstva (opakom je bezbožný)

pobožný – oddaný viere, náboženstvu

konfesia – náboženské vyznanie, vyznanie viery: byť bez konfesie = byť bez vyznania

konfesionálny – náboženský, ktorý súvisí s náboženstvom alebo s cirkevnou náukou, náboženské presvedčenie

bezkonfesionálny – nenáboženský

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 26. 09. 2012 | Prečítané: 2161 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore