www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @854
Počítadlo


Spam poison

Náboženstvo starých Grékov

Dejiny starého veku

Grécka kultúra vznikala v dobe, keď ľudia ešte veľmi málo vedeli o príčinách prírodných javov. V tej dobe boli Gréci bezmocní v boji s prírodou. Preto mnohé prírodné úkazy si nevedeli vysvetliť a domnievali sa, že ich spôsobujú nadľudské – božské sily. Tieto náhľady sa prejavili i v náboženstve starých Grékov.

Zápas bohov a titanov

Svoje názory na vznik a počiatok sveta Gréci vyjadrili v mnohých fantastických povestiach a bájach (mýtoch). Podľa gréckeho mýtu na počiatku jestvovala osobitne zem, voda, nebo. Všetko bolo v stave chaosu alebo neporiadku. Z chaosu sa oddelili boh Uranos (nebo) a jeho manželka bohyňa Gaia (zem). Ich deťmi boli mocní titani. Uranos, obávajúc sa, aby mu deti neodňali moc, uvrhol titanov do hlbokej priepasti pod zemou. Ale najmladší Kronos titanov vyslobodil. Potom s pomocou ostatných titanov zvrhol otca z trónu a ujal sa vlády nad svetom. Kronosa po ťažkom boji zosadil jeho najmladší syn Zeus.

Zeus

Podľa povesti Zeus mal okolo seba družinu bohov, žijúcich na vrchu Olympe, podľa čoho ich nazývame olympskými bohmi.

Po víťazstve nad otcom sa Zeus rozdelil o moc nad celým svetom so svojimi prívržencami. Sám sa stal bohom hromu a blesku. Jeho žena Héra bola vládkyňou nebies. Svojho brata Poseidona urobil bohom mora a druhého brata Hádesa vládcom podzemného kráľovstva (podsvetia). Apolón bol bohom svetla a básnictva; pod svojou nadvládou mal 9 múz, ktoré boli ochrankyňami vied a umenia. Bohom ohňa a kováčskeho remesla bol chromý Hefaistos, bohyňou krásy Afrodita, bohom vojny Ares, bohyňou múdrosti Palas Aténa.

Grécki bohovia

Každé odvetvie hospodárskej činnosti malo svojho boha-ochrancu; bohyňou zemskej úrody bola Demeter; Dionýz boh vína; Hermes bol bohom obchodu; bohyňou lovu Artemis.

Okrem týchto bohov, ktorých uctievali v celom Grécku, mala každá oblasť svojich vlastných bohov a bôžikov, ktorí bývali v lesoch, na lúkach, v studničkách a na horách. Takéto uctievanie mnohých bohov sa nazýva polyteizmom (mnohobožstvom).

Gréci považovali bohov za nesmrteľných a všemohúcich. Ale ani bohovia neboli úplne všemohúci, mohli ich stihnúť pohromy, lebo nad nimi vládol nemilosrdný osud – Moira. Vo viere v osud sa prejavoval strach pred neznámymi silami prírody. Gréci verili, že z ciest osudu (Moiry) sa nemôže nik vyslobodiť, lebo osud spravuje život človeka aj bohov.

Gréci si predstavovali život bohov na Olympe podobne ako život ľudí na zemi. Bohov zobrazovali v ľudskej podobe, oblečených v prepychovom rúchu s bohatou výzbrojou a odznakmi moci. Mnohým pripomínali aristokratov („lepších ľudí“), ktorí vládli nad národom. Ľudia, uctievajúc bohov, zvykli si uctievať aj bohatých aristokratov.

Predstavovanie bohov v podobe ľudí sa nazýva antropomorfizmom.

Prikovaný Prometeus a Atlas

O pôvode ľudstva sa v Grécku zachovalo mnoho bájí. Podľa jednej báje človeka stvoril z hliny a vody titan Prometeus. Podľa inej báje Prometeus urobil z nemysliacich tvorov obratných a rozumných ľudí. To sa mu podarilo tak, že ukradol bohovi Diovi oheň a naučil ľudí zaobchádzať s ním.

Rozhnevaný Zeus Prometea kruto potrestal. Ďaleko na Kaukaze ho dal prikovať reťazami na neprístupnú skalu a denne posielal za ním orla, ktorý mu vyzobával pečeň. Prometeus statočne vydržal všetky útrapy a nepokoril sa ani bohovi Diovi.

V tejto báji je zdôraznená úcta Grékov k statočnosti a vytrvalosti hrdinu, ktorý sa nebál postaviť ani proti bohom a vedel vydržať aj najkrutejšie útrapy.

Za oheň, darovaný ľudstvu Prometeom, Zeus nepotrestal len titana, ale aj ľudí. Všetok smútok a nešťastie zatvoril do skrinky, ktorú dal do opatery krásavici Pandore. Bola známa nielen svojou krásou, ale aj veľkou zvedavosťou. Keď uvidela skrinku, rozhodla sa ju otvoriť. Len čo nadvihla vrchnák skrinky, všetky nešťastia, pohromy a smútok z nej vyleteli a rýchlo sa rozšírili medzi ľudstvo.

Zachoval sa aj iný mýtus o vzniku nešťastia. Ešte pred Diom, za panovania Kronosa, boli všetci ľudia šťastní. To bol zlatý vek. Pokoj medzi ľuďmi sa postupne narúšal. Ľudia si začali navzájom závidieť, škriepiť sa – vzniklo nepriateľstvo. Nastal vek strieborný. Po veku striebornom prišiel vek medený. Ľudia sa naučili zhotovovať medené zbrane a navzájom sa ničili v surových vojnách. Napokon nastal vek najhorší – železný, kedy na zemi nebolo vôbec pravdy a statočnosti. Ľudia sa vzájomne klamali, lúpili a vraždili.

Životné ťažkosti a ľudskú nespravodlivosť sa usilovali starí Gréci vysvetliť takýmto naivným spôsobom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Dejiny starého veku
Autor: A. V. Mišulin
– pomocná kniha dejepisu pre I. triedu škôl III. stupňa
– schválilo Povereníctvo školstva, vied a umení výnosom zo dňa 28. júna 1949, č. 105.413/49-III/1, ako pomocnú knihu pre I. tr. škôl III. stupňa v prvom vydaní
– Štátne nakladateľstvo v Bratislave 1949
– tlačila kníhtlačiareň Ľudotypia v Bratislave, Malinovského 27
Čerpané z: vlastný zdroj

Súvisiace články:
Povstanie Spartakovo (02.09.2012)
Náboženstvo Rimanov (02.09.2012)
Vznik vied (02.09.2012)
Odysea (01.09.2012)
Starogrécky epos „Ilias“ (26.08.2012)
Báj o argonautoch (26.08.2012)
Hrdinské báje (22.08.2012)
Staroveká India (18.08.2012)
Asýrsko-babylonská kultúra (17.08.2012)
Náboženstvo starých Egypťanov (17.08.2012)

A. V. Mišulin, 20. 08. 2012 | Prečítané: 9322 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore