www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @359
Počítadlo


Spam poison

Nepotrebujete boha, aby ste boli dobrí

…alebo štedrí

Voľnomyšlienkari, ateisti, agnostici a sekulárni humanisti – nech akokoľvek nazývate neveriacich, nie sú najpopulárnejšia americká menšina.

Mimochodom, nie sú ani malá menšina. Podľa Gallupovho prieskumu v roku 2011 a Pewovho v roku 2012 je ich o hodne viac ako mormónov, moslimov, židov, hinduistov a budhistov spolu. Jedna z príčin, prečo sme nepopulárni, je rozšírená viera, že potrebujete boha, aby ste boli dobrí.

S týmto čudesným mylným názorom súvisí druhá predstava, že ateisti sú menej štedrí ako religiózni ľudia, menej filantropickí, že na dobročinné ciele dávajú menej darov. Aj keby to bola pravda, nemalo by to vplyv na pravdivosť náboženstiev. Ale v podstate je pravdepodobné, že to tak nie je.

Nielenže traja najväčší americkí filantropi sú neverci, sú aj presvedčivé dôkazy, že darcovia pre ateistické zbierky sú aspoň takí štedrí ako veriaci darcovia. Povedal by som, že rozdiel v dávaní medzi religióznymi a nereligióznymi je zanedbateľný, ak zarátate dary z čírej veľkodušnosti a odrátate dary na propagáciu ateizmu alebo cirkví (vrátane desiatkov), ako aj „dobročinné organizácie“, ktoré bezohľadne využívajú svoje zdroje viac na získavanie prívržencov ako na skutočne dobré ciele.

V tejto súvislosti je oslobodenie cirkví od daní škandálom. Nikto nepopiera, že niektoré cirkvi robia charitatívne dielo. To však neznamená, že by mala byť oslobodená od daní každá organizácia, ktorá si dá názov cirkev. Ak chce byť oslobodená od daní, mala by každá cirkevná organizácia dokázať, že robí charitatívne dielo, ako to musí dokazovať každý iný. Namyslení evanjelikálni pastori v prepychových vilách a so súkromnými lietadlami sú nehanebnosť. To sa nedá obrániť.

Príklady dobročinných organizácií, založených neveriacimi v posledných rokoch zahrnujú Skeptics and Humanists Aid and Relief Effort, organizovaný obdivuhodným Center for Inquiry; a Humanist Charities, ktoré vedie Americká humanistická asociácia. Keď bolo v roku 2010 zemetrasenie na Haiti, založila Nadácia Richarda Dawkinsa pre rozum a vedu Non-Believers Giving Aid (NBGA). Prostredníctvom webovej stránky RichardDawkins.net nazbierala za mesiac viac ako pol milióna USD, a to vo forme malých darov od tisícov darcov; všetko, bez odpočítania výdavkov, postúpila Lekárom bez hraníc a Červenému krížu.

Najambicióznejší príklad iniciatívy neveriacich darcov založil nedávno ateistický aktivista a filantrop Todd Stiefel. Jeho rodina sľúbila zdvojnásobením sumy darov doplniť zbierku ďalším pol miliónom USD, takže celková suma bude milión USD a pôjdu na pomoc výskumu rakoviny cez nadáciu Foundation Beyond Belief.

Povedali by ste, že takú veľkodušnosť prijme každá charitatívna organizácia s otvoreným náručím. Je však fakt, že American Cancer Society (Americká spoločnosť pre boj s rakovinou) ju odmietla – z dôvodov, ktoré sú prinajmenšom nejasné. Nehovorí to samo za seba? Pán Stiefel bol dosť zdvorilý, aby to otvorene komentoval, ale Greta Christina to urobila vo dvoch článkoch na stránke AlterNet:

Ak je Christinina téza len spolovice správna, je fakt, že ateisti sú takí štedrí, ešte pozoruhodnejší. Je možné, že sú štedrí napriek ťažkostiam, ktoré im stavajú do cesty charitatívne organizácie, o ktorých by sa myslelo, že privítajú ich peniaze s vďačnosťou? Môže byť, že ďaleko od toho, že by si zaslúžili reputáciu nežičlivosti, ateisti si vyslúžili svoju reputáciu nezaslúžene, a to spôsobom, ktorý je takmer komicky ironický.

Našťastie má tento osobitný príbeh šťastný koniec.

Na rozdiel od Americkej spoločnosti pre boj s rakovinou (ASR), Spoločnosť pre liečbu leukémie a lymfómu bola veľmi šťastná, urobila správnu vec a prijala dar pána Stiefela v duchu správnej reakcie na jeho nesebeckú štedrosť.

Okrem bežných darov založil Todd Stiefel Foundation Beyond Belief (FBB, Nadácia mimo viery) ako miesto stretávania miestnych voľnomyšlienkarov, ateistov a sekulárnych humanistov, kde sa organizujú pochody pod heslom „Svetlo v noci“/„Osvieťme noc“.

Som hrdý na to, že americká vetva Richard Dawkins Foundation for Reason and Science (RDFRS) je oficiálny sponzor tohto projektu, a že FBB sa rozhodlo, že ich cieľ roku 2012 bude zasvätený pamiatke môjho priateľa Christophera Hitchensa. Vyzývam všetkých nevercov, aby navštívili webovú stránku nadácie Foundation Beyond Belief a darovali, resp. ešte lepšie, aby sa pripojili do tímu zberačov darov, čo znásobí silu našich snáh.

Ak urobíte dar pre FBB, môžete byť istý, že Stiefelova rodina zdvojnásobí váš dar a venuje ho na dobrý účel – charitatívnej organizácii, ktorá je šťastná pri myšlienke, že ateisti a voľnomyšlienkari sú plnohodnotné ľudské bytosti, ktorých štedrosť je aspoň tak vážna, ako štedrosť veriacich.

Preložil: Rastislav Škoda

Článok vyšiel i na stránke Združenia poľských racionalistov (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów) 9. 7. 2012 pod názvom Nie potrzebujesz Boga, żeby być dobry… lub szczodry (preklad: Małgorzata Koraszewska).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Richard Dawkins
– narodil sa 26. marca 1941 v Nairobi (Keňa)
– evolučný biológ, významný humanista, v roku 1996 ocenený titulom Humanista roka
– najhlasnejší svetový spisovateľ, rečník a moderátor popularizácie ateizmu – hlavne cestou kritiky náboženstva a propagáciou Darwinovej teórie prírodného vývoja
– čitatelia časopisu Prospect ho hlasovaním zaradili medzi troch najvýznamnejších súčasných intelektuálov sveta (s Noamom Chomskym a Umbertom Ecom)
Čerpané z: You don’t need God to be good

Richard Dawkins, 16. 07. 2012 | Prečítané: 6148 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore