www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @855
Počítadlo


Spam poison

Medaila SAV za podporu vedy doc. RNDr. Ľudevítovi Kádasimu, DrSc. a RNDr. Karolovi Ondriašovi, DrSc.

Pri príležitosti životného jubilea

Medaila SAV za podporu vedy pri príležitosti životného jubilea putovala 27. júna 2012 do rúk doc. RNDr. Ľudevíta Kádasiho, DrSc. a RNDr. Karola Ondriaša, DrSc. V budove Úradu SAV im ich slávnostne odovzdala prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc., podpredsedníčka SAV pre vzdelávanie a doktorandské štúdium.

Doc. RNDr. Ľudevít Kádasi, DrSc. je dlhoročný pracovník Ústavu moleku­lárnej fyziológie a genetiky SAV, kde pracuje od roku 1985. Významnou mierou sa podieľal na vybudovaní detašovaného pracoviska na PriFUK, ktorá sa venuje molekulárnej genetike človeka. Od roku 1990 toto pracovisko vedie. Jeho výskumná aktivita je zameraná na molekulárnu analýzu ľudského genómu s hlavným dôrazom na výskum a vyhľadávanie molekulárnych príčin závažných dedičných ochorení.

Doc. Kádasi, DrSc. je vyzretou vedeckou osobnosťou zapojenou do medzinárodnej siete odborníkov v oblasti výskumu monogénnych hereditárnych ochorení. Výsledky, ktoré publikoval, prispeli k výraznému zlepšeniu diagnostiky a k včasnej aplikácii terapie viacerých ochorení ako sú: cystická fibróza, rôzne typy svalovej dystrofie, fenylketonúria a ďalšie. Doposiaľ publikoval viac ako 90 prác vo vedeckých časopisoch, medzi ktorými nechýbajú práce v tak prestížnych časopisoch ako sú New England Journal of Medicine, Nature Genetics. Popri bohatej citovanosti prác, jeho výsledky priniesli početné aplikácie v diagnostických postupoch včasnej detekcie monogénnych hereditárnych ochorení, ktoré so svojim tímom vypracoval a inicioval ich zavedenie do klinickej praxe.

Za svoju prácu bol ocenený viacerými oceneniami, medzi najvýznamnejšie patrí Pamätná medaila Viliama Izakoviča za zásluhy o rozvoj lekárskej genetiky na Slovensku (2006), Strieborná medaila Slovenskej lekárskej spoločnosti za zásluhy o rozvoj v oblasti pediatrie (2007) a Cena SAV za popularizáciu vedy (2008). Jeho vedecké kvality dokumentuje aj fakt, že od roku 2008 je členom Učenej spoločnosti SAV.

RNDr. Karol Ondriaš, DrSc. Popredný biofyzik, ktorý svoju kariéru v SAV začal na Ústave experimentálnej farmakológie a toxikológie (od roku 1977) a neskôr prešiel na Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV (v roku 1997). Začiatok jeho kariéry nasmerovalo získanie v tej dobe prestížneho pobytu na univerzite v Szegede. Neskôr absolvoval pracovné pobyty na Columbia University v New Yorku. Počas svojej vedeckej kariéry získal vedecké výsledky, ktoré umožnili nové pohľady na deje prebiehajúce v živočíšnych bunkách a právom ich možno označovať za prelomové. Jeho vedecká erudícia, invenčnosť jeho vedeckých prístupov a v neposlednej miere jeho nápaditosť mu umožňujú získavať výsledky, ktoré ho zaraďujú k svetovej špičke v jeho odbore. Nie je preto prekvapujúce, že výsledky publikoval v tých najprestížnejších vedeckých časopisoch ako sú Cell, Science a ďalšie. Jeho práce, ktoré sú bohato citované, mu otvárajú dvere do najvýznamnejších pracovísk vo svete.

Jeho výsledky boli ocenené v roku 2002 plaketou Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách. V tom istom roku získal Prémiu Literárneho fondu za vedecký ohlas v kategórii prírodných vied a od roku 2008 je členom Učenej spoločnosti SAV.

Príhovor Alberta Breiera

Príhovor Alberta Breiera, podpredsedu SAV pre II. oddelenie vied

Členovia predsedníctva SAV odovzdávajú medailu Ľ. Kádasimu

Členovia predsedníctva SAV odovzdávajú medailu Ľudevítovi Kádasimu

Karol Ondriaš a Daniela Ježová

Karol Ondriaš a Daniela Ježová

Jubilanti si zablahoželali navzájom

Jubilanti si zablahoželali navzájom

Ocenení

Ocenení

Ľudevít Kádasi s manželkou

Ľudevít Kádasi s manželkou

Kolektív

Kolektív

zdroj: II. oddelenie vied, foto: Juraj Broš, SAV

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Úrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané z: Slovenská akadémia vied

SAV, 02. 07. 2012 | Prečítané: 2581 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore