www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @811
Počítadlo


Spam poison

Etonistický svetonázor

O etonistoch – veriacich v mimozemšťanov

Na planéte Zem existujú ľudia, ktorí si myslia, že skutočne niekde vo vesmíre žijú bytosti, ktoré majú aspoň také vlastnosti ako ľudia na Zemi. Dokonca, že svojím rozumom prevyšujú ľudí. Uvažujú o nich ako o bytostiach, ktoré sú vyspelejšie než ľudia, pretože o týchto bytostiach hovoria, že sú schopné nielen medziplanetárnych, ale i medzigalaktických letov. Takým bytostiam hovoríme jednoducho mimozemšťania.

Etóni

Tvrdia, že niektorí mimozemšťania už niekedy navštívili aj planétu Zem.

Dávnejšie, ešte keď ľudia nemali dostatok vedomostí o planéte Mars, namýšľali si, že existujú Marťania. Bytosti, ktoré bývajú na planéte Mars.

Množstvo literatúry žánru sci-fi (science-fiction, vedecko-fantastickej literatúry) opisuje tieto bytosti ako podstatne vyspelejšie než sú ľudia.

Ľudia, ktorí naozaj veria v takéto mimozemské bytosti, sa nazývajú veriacimi v mimozemské bytosti. Pomenovanie tohto druhu veriacich ľudí je však dlhé v samotnom názve (veriaci v mimozemské bytosti), preto je užitočnejšie ich nazývať jednoslovným výrazom.

V úvahe o mimozemšťanoch z 2. júna 2011 sú pomenovaní jednoslovným výrazom: etóni.

Etonista je človek, ktorý verí v skutočnú existenciu mimozemských bytostí, ktoré majú podobné alebo aj podstatne dokonalejšie vlastnosti ako ľudia.

Vo výklade významu slova etonista je dôležité brať do úvahy vieru v skutočnú existenciu, nie v pomyslenú existenciu, s neovereným predpokladom, či v možnú existenciu, ak uvažujúci o etonistoch ich pripúšťa v rámci potrebnej výmeny názorov o takýchto bytostiach.

Skrátka, etonista verí v etónov.

Etón je pomenovanie pre mimozemské bytosti. Je odvodené od skratky ETO (extra terrestris ontos).

Podľa predstáv etonistov jestvujú etóni, ktorí sú tak civilizačne vyspelí, že dokážu cestovať vesmírom, a aspoň raz sa im podarilo pristáť na Zemi alebo pohybovať sa v blízkosti Zeme vo svojich vesmírnych koráboch. Tie ich vesmírne koráby nazývame skratkou UFO, a vlastne kozmonauti u etónov, ktorí pozorujú Zem, sú ufóni.

Etonisti, ktorí veria tomu, že ufóni naozaj vo svojich koráboch, sú v blízkosti Zeme, sa nazývajú ufonisti.

Ufonisti veria, že existujú etóni, ktorí ako kozmonauti, ufóni, prinajmenšom pozorujú planétu Zem. Sledujú dianie na Zemi, a prípadne i zasahujú do samotného vývoja živočíchov či rastlinstva na Zemi. Prípadne tu robia rôzne pokusy a výskumy.

Najznámejším predstaviteľom viery v ufónov je spisovateľ Erich von Däniken. Má stránku i v češtine www.daniken.cz. Däniken už pred štyridsiatimi rokmi vyslovil názor, že našu planétu v dávnej minulosti navštívili mimozemšťania a zanechali tu celý rad stôp. Jeho prvá kniha „Spomienky na budúcnosť“ z roku 1968 sa stala veľmi predávanou knihou.

Däniken je ufonista. Je samozrejme aj etonista, ale jeho viera v mimozemské bytosti, ktoré boli priamo na Zemi, je taká silná, že v prípade jeho viery nestačí všeobecne povedať, že je etonista, ale je potrebné zdôrazniť jeho užší význam, a to, že je ufonista.

Pre názorný príklad uvediem podobné rozlíšenie z teistického svetonázoru.

Teista je všeobecné pomenovanie pre veriaceho v bytosť nazývanú boh. Moslim je síce teista, ale jeho viera v boha vychádza z Koránu, a iný teista, ktorého viera nevychádza z Koránu, nemusí byť moslim. Môže byť napríklad kresťan, ktorý svoju vieru odvodzuje z Biblie. Avšak ako moslim, tak i kresťan je teista.

Z humanistického pohľadu je zaujímavé pozorovať iné svetonázory. Pretože je potrebné si uvedomiť, že neexistujú len humanisti s humanistickým svetonázorom a teisti s teistickým svetonázorom, ale môžu byť i iné svetonázory. Napríklad etonistický svetonázor založený na viere v mimozemské bytosti.

Kým humanisti vo svojom svetonázore napríklad pre pôvod ľudstva majú ako vysvetlenie evolúciu, etonisti tvrdia, že etóni zasahovali do vývoja na planéte Zem, a že ľudia sú výsledkom ich pokusov.

Niektorí etonisti pripúšťajú evolúciu na Zemi, ale pridávajú k nej svoju teóriu o tom, že etóni vykonávali v minulosti do evolúcie rôzne zásahy. Že išlo o riadenú, či usmerňovanú formu evolúcie. Preto napríklad majú podľa etonistov ľudia podobné vlastnosti ako etóni.

Antropomorfizácia je očividná.

Vlastne takto odsunuli vysvetlenie o vzniku života z evolučnej teórie do akejsi novej teórie o tom, že život vznikol inde vo vesmíre, a už im len ostáva dozvedieť sa od tých etónov, či vedia o tom, ako vznikli oni.

To je podobné ako keď teista vysvetľuje, že život vznikol od boha, a už ostáva len dozvedieť sa, ako vznikol boh. Rovnako ako teisti, i etonisti len odsúvajú riešenie kamsi inam. Teisti odpoveď prenášajú na boha (bohov), a etonisti na etónov.

Seriózne sa snažia hľadať etónov bádatelia zapojení do programu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence – Hľadanie mimozemskej inteligencie).

SETI (the Search for Extraterrestrial Intelligence – Hľadanie mimozemskej inteligencie) je bádanie, ktoré vyhľadáva známky (mimozemského) života vo vesmíre vyhľadávaním znakov preukazujúcich používanie (vyspelej) technológie.

Výskumníci v SETI predpokladajú, že najpravdepodobnejšia cesta, akou by mohli mimozemské civilizácie s nami komunikovať, je rádiová komunikácia. Snažia sa analyzovať signály prichádzajúce z vesmíru, prípadne posúdiť, či rádiové vlny nemajú nejaké znaky, o ktorých by sme si mohli myslieť, že pochádzajú od mimozemskej civilizácie.

Cieľom je objaviť signály umelého pôvodu, ktoré by potvrdili prítomnosť mimozemskej civilizácie.

Projekt mal počas svojej existencie niekoľko desiatok kandidátov na takýto signál, ale skutočný dôkaz nebol zatiaľ objavený.

Napriek tomu, že vesmír je veľmi veľký, a teda, kdekoľvek inde vo vesmíre môže takisto existovať nejaká forma života, prípadne i inteligentného života, podobného nášmu, je zatiaľ predstava o etónoch len v rovine viery.

A vyjadrenia etonistov o etónoch, či ufonistov o ufónoch, sú zvyčajne len výsledkom ich vlastnej bujnej obrazotvornosti. Ich domnienky sa často preukážu ako výmysly.

Na svete prevládajú rôzne teistické svetonázory. Humanistický svetonázor je obľúbený u menšej skupiny obyvateľstva planéty Zem. Etonistický svetonázor je skôr známy cez rôznu literatúru a filmy v žánri sci-fi, a v prípade etonistov ide o veľmi malú vzorku ľudí. U niektorých ľudí sa môžu prejaviť i synkretické názory, keď dochádza k zámene bohov za mimozemšťanov podobne ako uvažuje napríklad Däniken.

Venujem pozornosť etonistom preto, lebo ľudia si niekedy kladú otázky, aký svetonázor majú tí, ktorí veria v mimozemské bytosti. Sú veriaci? Iste! Veriaci v mimozemské bytosti. Ale nie sú to veriaci ako teisti, veriaci v bohov. Etonista usudzuje, že ak je vesmír veľký, a na jednom mieste existuje život, prečo by nemohol existovať aj inde vo vesmíre. Ak na planéte Zem žijú mysliace bytosti, prečo by podobne mysliace bytosti nemohli existovať inde vo vesmíre.

Možné to je, a táto možnosť im dodáva silu vo vieru.

Zdroj video záznamu: An Abduction Story – National Geographic (údajne bol Stan Romanek unesený mimozemšťanmi).

Foto: © National Geographic.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 28. 06. 2012 | Prečítané: 5013 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore