www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @209
Počítadlo


Spam poison

A Big Clear Out (Veľké upratovanie)

Pavol Janík v literárnom časopise Ascent Aspirations Magazine

A Big Clear Out

 

Veľké upratovanie

 

 

 

Towels are the things

 

Uteráky sú to,

which will survive us.

 

čo nás prežije.

 

 

 

Shirts will remind us.

 

Košele nás budú pripomínať.

 

 

 

Suits and coats

 

Obleky a kabáty

will remain after us.

 

zostanú po nás.

 

 

 

So many things,

 

Toľko vecí,

to which will be added

 

ku ktorým pribudne

just the dust

 

už len prach,

into which we change.

 

na ktorý sa obrátime.

Literárny časopis Ascent Aspirations Magazine uverejnil v čísle 4, apríl 2011, báseň slovenského básnika, dramatika a publicistu Pavla Janíka. Báseň A Big Clear Out (Veľké upratovanie) do angličtiny preložil James Sutherland-Smith.

Pri tejto príležitosti som položil Pavlovi Janíkovi zopár otázok:

Bola táto báseň už predtým niekde publikovaná v slovenskom jazyku? Kedy vznikla?

Veľké upratovanie vyšlo knižne po prvý raz v mojej zbierke veršov Niekto ako boh (1998), za ktorú som – mimochodom – získal Literárnu cenu Všeobecnej úverovej banky (v roku 1999). Z času vydania knihy vyplýva, že som poetický text vytvoril (a dozaista aj časopisecky publikoval) v intervale od roku 1991, keď mi vyšla knižná kolekcia básní Hurá, horí!

Ako sa o tejto básni dozvedel James Sutherland-Smith? Poznáte sa s ním?

Viac informácií o básnikovi, prekladateľovi a literárnom kritikovi Jamesovi Sutherlandovi-Smithovi obsahuje jeho stránka www.jamessutherland-smith.co.uk. Osobne sa poznáme, pretože preložil tvorbu viacerých významných slovenských básnikov, vrátane antológie súčasnej slovenskej poézie In Search of Beauty (Hľadanie krásy), ktorá vyšla v USA v renomovanom vydavateľstve Bolchazy-Carducci Publishers, Inc. (2003). Z mojej lyriky doteraz transponoval do angličtiny – ak som správne počítal – 38 básní rozličného rozsahu (www.divokevino.cz/5111/janik.php).

Autor James Sutherland-Smith v spomínanom časopise pravidelne uverejňuje básne?

Myslím si, že James Sutherland-Smith v literárnom časopise Ascent Aspirations Magazine dosiaľ nepublikoval, ale mne už v ňom vyšla báseň Kosovo – v májovom čísle 2010 (www.ascentaspirations.ca/kosovo.htm). Takže báseň si spomedzi anglických verzií mojich veršov vybral básnik, prozaik, zakladateľ a editor Ascent Aspirations Magazine David Fraser, s ktorým som v elektronickom korešpondenčnom kontakte, podobne ako s viacerými literárnymi kolegami a kolegyňami na celom svete. Vďaka internetu (a angličtine) dnes už naozaj profesijné skupiny tvoria globálnu dedinu. Moje básne okrem Slovenska doteraz publikovali v Albánsku, Bielorusku, Bulharsku, Českej republike, Chorvátsku, Indii, Južnej Kórei, Kanade, Macedónsku, Maďarsku, Rumunsku, Ruskej federácii, Spojených štátoch amerických, Srbsku, na Ukrajine a vo Veľkej Británii.

Je taký zlozvyk, že sa vraví: A čo chcel tým básnik povedať? Báseň je krátka, môžete čitateľom objasniť váš vlastný pohľad na ňu?

Máte pravdu, je to zlozvyk. Keby sa básne dali prerozprávať inými slovami či bezo zvyšku vysvetliť, bolo by úplne zbytočné ich písať v lyrickej podobe. Verím však, že práve tvorba je to, čo po nás ostane - okrem každodenných vecí a prachu, na ktorý sa obrátime.

Ascent Aspirations Magazine je literárny časopis, ktorý sa špecializuje na menej prebádané podoby krátkej prózy, uverejňuje podnetnú poéziu, prezentuje tvorivú fotografiu a výtvarné umenie, ako aj eseje a recenzie. Ascent umožňuje zoznámiť sa i s niektorými ďalšími pozoruhodnými trendmi. Založený v roku 1997.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z: vlastný zdroj, A Big Clear Out, literárny časopis Ascent Aspirations Magazine, ročník 15, číslo 4, apríl 2011

Ján Parada, 30. 03. 2011 | Prečítané: 15095 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore