www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @997
Počítadlo


Spam poison

Letter to the Brights (Slovak version)

List zaslaný brajtom do ústredia v USA

Slovensko je rozlohou malá krajina v strede Európy (vravíme, že je srdcom Európy). Susedí na severe s Poľskom, na západe s Českom a Rakúskom, na juhu s Maďarskom, a na východe má spoločné hranice s Ukrajinou. Hlavným mestom je Bratislava.
Odkazy v anglickom jazyku: Slovakia a WikiPédia.

Location of Slovakia

Lokalizácia Slovenska na mape Európy (zvýraznená zelenou farbou)

Na Slovensku je približne 16 percent občanov, ktorí sa nehlásia k tradičným náboženstvám. V roku 2011 sa bude konať ďalšie sčítanie ľudu, a tak aj my (ateisti, brajti, humanisti, naturalisti, racionalisti) sme zvedaví, koľko ľudí tentoraz vyznačí kolónku „bez náboženského vierovyznania“.

V roku 2001 sa pri sčítaní ľudu zistilo, že z celkového počtu obyvateľov 5 379 455 uviedlo:
• bez vyznania: 697 308 občanov (čo je 13 percent),
• nezistené: 160 598 (čo sú 3 percentá),
• ostatné: 6 294 občanov.

Po veriacich patriacich do Rímskokatolíckej cirkvi (katolíci), ktorých je 3 708 120, sú tak neveriaci druhou najpočetnejšou skupinou občanov na Slovensku. Treťou skupinou v poradí s počtom 372 858 sú veriaci hlásiaci sa k Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (evanjelici).

Humanisti na Slovensku sa dnes nachádzajú v zložitej situácii rovnako ako v minulosti. Je tomu tak preto, lebo je ich málo. Tvrdé jadro humanistov tvoria zvyčajne vedci, odborníci, vysokoškolsky vzdelaní občania, ale nedarí sa osloviť pospolitý ľud. Ten majú zatiaľ pod kontrolou rôzne náboženské konfesie, ku ktorým sa občania zvyčajne hlásia pri sčítaní ľudu, vo vianočnom období a počas veľkonočných sviatkov. Z toho je zrejmé, že väčšinou ide o kresťanské denominácie.

Na prvý pohľad sa zdá, že humanizmus kladie veľké nároky na bežných občanov, preto mnoho ľudí po spoznaní humanizmu radšej ostáva v osídlách známych náboženských organizácií, ktorých je hojne po celom Slovensku. Čiastočne je to dané tým, že na Slovensku ešte nie je vypestovaná tradícia u humanistov, podobne ako sa už dá hovoriť o dlhodobej tradícii u kresťanov. Tá siaha až do obdobia Veľkej Moravy (9. storočie n. l.).

Najznámejšou organizáciou je Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov (Prometheus Society, po anglicky). Vznikla v roku 1990 a ústredie má v Banskej Bystrici. Ďalším občianskym združením registrovaným od 7. 7. 2006 je Národný Inštitút Francois Marie Voltaire (National Institute of F. M. Voltaire, po anglicky) so sídlom v Košiciach. 3. 12. 2008 vzniklo občianske združenie Humanisti Slovenska – spolok racionalistov, skeptikov a svetských humanistov so sídlom v Bratislave.

Spoločnosť Prometheus toho roku oslávila 20. výročie a už tretí rok organizuje slávnostné odovzdávanie Cien humanistov. Koná sa pri príležitosti Svetového dňa humanistov (World Humanist Day), v čase letného slnovratu. Udeľujú sa dve ceny: Veľvyslanec humanizmu a Humanista roka.

Spoločnosť Prometheus združuje občanov Slovenskej republiky s cieľom usilovať sa o otvorenú občiansku spoločnosť propagovaním a presadzovaním ľudských práv a základných slobôd všeobecne, ako aj s osobitným zreteľom na slobodu myslenia, svedomia a prejavov svetského humanizmu, rozvoj etickej humanistickej výchovy. Organizácia je členom Európskej humanistickej federácie (EHF) a Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU).

Od roku 1998 vydáva Rastislav Škoda dvojmesačník Zošity humanistov. Okrem iných aktivít preložil aj knihy od autorov: Friedrich Nietzsche, Bertrand Russell, Ellen Keyová, Paul Kurtz, Richard Dawkins, Dan Barker, Fernando Savater, Stephen Law, Albert Jacquard, Jacques Carrière, Tryntsje de Grootová, Emma Klaarenbeeková, a mnohých ďalších.

Práve vďaka láskavému prekladu Rastislava Škodu mali humanisti možnosť už v roku 2007 prečítať si svetoznáme dielo od Richarda Dawkinsa Delúzia boha v slovenskom jazyku.

Medzi významných aktivistov patrí aj vedec-fyzik, známy ako Adam Roman, a čitatelia bulletinu si môžu v anglickom jazyku prečítať zopár jeho esejí: Aims of this site, God’s existence a Remarkable attitude of Max Planck to religion.

O doméne Humanisti.sk:
Ide o internetový komunitný portál, ktorý vznikol v roku 2006 ako ohlas na požiadavky nadšencov z diskusného fóra Polemika o viere, ktorého správcom je spomínaný Adam Roman. Niektorým diskutujúcim vadili rôzne reklamné bannery, ktoré sa tam objavujú, a navrhovali vytvoriť nový server s označením „server pre všetkých humanistov“, ktorý by bol nezávislý od rôznych reklám.

Na Slovensku majú ľudia možnosť pochopiť význam slova brajt, pretože do slovenčiny bola preložená kniha Záhada ľudského vedomia (The mystery of consciousness) od Daniela C. Dennetta. Úryvok z knihy bol pôvodne uverejnený v NY Times v anglickom jazyku.

V slovenskom jazyku znie výraz brajt [bright] skoro ako brat [brother]. Kresťania sa oslovujú bratia, a my im môžeme pokojne kontrovať oslovením brajti.emotikona

Archív:

Letter to the BrightsLetter to the Brights

Ďakujem priateľom e-zinu Humanisti.sk za spoluprácu pri preklade.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, The Brights' Bulletin Issue #87

Ján Parada, 04. 07. 2010 | Prečítané: 6245 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 64
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Sankcie
14-11-18 * 21:12
 Re: Ruské sankcie
14-11-18 * 18:05
 Top
13-11-18 * 22:34
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore