www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @099
Počítadlo


Spam poison

Pôvod človeka

Ilustrované dejiny evolúcie človeka

Na našom knižnom trhu sú ako šafran na lúke knihy, ktoré sa zaoberajú pôvodom ľudstva s vedeckým výkladom. Jednou z takýchto vzácnych noviniek je kniha Pôvod človeka, ktorú napísal Douglas Palmer. Je vhodná pre každého, koho zaujíma pôvod ľudí a evolučné zmeny vo vývoji ľudstva.

Pôvod človeka

V knihe Pôvod človeka Dr. Douglas Palmer zaradil pátranie po našom pôvode do kontextu 21. storočia. Pomocou dokladov pochádzajúcich z rozličných prameňov, ako sú napríklad skamenené pozostatky a DNA našich vyhynutých predchodcov, predkladá komplexný pohľad na súčasný stav poznania o našom pôvode a rozšírení po celej zemeguli. Venuje sa vplyvu podnebia a zmenám životného prostredia na našich predkov, vývoju nástrojov a umenia, ako aj času, spôsobu a dôvodom, prečo sa naši predkovia vydali za hranice Afriky. Fascinujúci text bohato dopĺňajú detailné, špeciálne zhotovené mapky, ilustrácie a fotografie.

Knihu vydalo Vydavateľstvo SLOVART v roku 2009 ako prvé slovenské vydanie v edícii Literatúra faktu. Z anglického originálu The Origin of Man preložil doc. RNDr. Milan Thurzo, CSc.

Objednať sa dá priamo z webovej stránky Vydavateľstva Slovart (ISBN: 978-80-8085-657-1).

Vydavateľstvo Slovart
Bojnická 10
P. O. Box 70
830 00 Bratislava 3
tel.: ++421/2/49 20 18 00
fax: ++421/2/49 20 18 99

E-mail: pobox (at) slovart.sk
Web:

Kniha je rozdelená na tri hlavné časti.

I. časť sa zaoberá samotným výskumom s úvodnými otázkami: Akí sme ako biologický druh, ktorého dejiny siahajú vyše 6 miliónov rokov do minulosti? Čo o tom svedčí? Nakoľko možno dôverovať zachovaným dokladom a ako sa dajú interpretovať často až mätúce informácie?

Obsahuje tri kapitoly: Ľudstvo – skutočne globálny druh, Svedectvo z dávnej minulosti – čo nám prezrádzajú archeologické pramene a Ako sa zmenil náš pohľad na dávnu minulosť.

II. časť Vás povedie po stopách vlastného pôvodu – od dôverne známych bezprostredných predchodcov až k tým našim predkom, o ktorých sme sa pred vyše 6 miliónmi rokov delili so šimpanzmi.

Obsahuje štyri kapitoly: Naši bezprostrední predsapientní predchodcovia, Hľadanie pôvodu ľudskosti – ako určiť jej „dno“, „Južné opice“ – australopitekovia a Chýbajúci článok – hľadanie koreňov rodostromu.

III. časť s kapitolou Rozšírenie ľudstva a vývin jazykov vysvetľuje ako, kedy a prečo sme sa pred 100 000 rokmi vydali za hranice Afriky. V závere knihy je úvaha o najnovších poznatkoch vo vývoji s otázkou: Tak čo z nás robí človeka?

Z úvodu knihy:
Na zemeguli dnes žije vyše šesť miliárd ľudí a my všetci patríme k tomu istému druhu Homo sapiens. Dôkazy našej príbuznosti nachádzame v každom kozmopolitnom veľkomeste, kde sa stretávajú ľudia rôzneho etnického pôvodu a plodia spolu deti. Za biologický druh pokladáme taký, ktorého členovia sa môžu úspešne rozmnožovať a aj ich potomkovia sú schopní reprodukcie. Nezáleží na tom, akým z približne šesť tisíc svetových jazykov hovoríme alebo či je jeden z partnerov Inuit z arktickej Kanady a druhý z niektorého tropického ostrova v Pacifiku. Hoci pôvodne sme predstavovali tropický druh, naša schopnosť prispôsobovať sa a naše technologické poznatky nám umožnili žiť v oveľa rôznorodejších prostrediach, než dokáže ktorýkoľvek iný druh. Príbeh o úspešnosti nášho druhu je pozoruhodný a práve on je témou tejto knihy.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, Vydavateľstvo Slovart

Ján Parada, 14. 06. 2010 | Prečítané: 5798 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1252
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore