www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @932
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Pôvod človeka

Ilustrované dejiny evolúcie človeka

Na našom knižnom trhu sú ako šafran na lúke knihy, ktoré sa zaoberajú pôvodom ľudstva s vedeckým výkladom. Jednou z takýchto vzácnych noviniek je kniha Pôvod človeka, ktorú napísal Douglas Palmer. Je vhodná pre každého, koho zaujíma pôvod ľudí a evolučné zmeny vo vývoji ľudstva.

Pôvod človeka

V knihe Pôvod človeka Dr. Douglas Palmer zaradil pátranie po našom pôvode do kontextu 21. storočia. Pomocou dokladov pochádzajúcich z rozličných prameňov, ako sú napríklad skamenené pozostatky a DNA našich vyhynutých predchodcov, predkladá komplexný pohľad na súčasný stav poznania o našom pôvode a rozšírení po celej zemeguli. Venuje sa vplyvu podnebia a zmenám životného prostredia na našich predkov, vývoju nástrojov a umenia, ako aj času, spôsobu a dôvodom, prečo sa naši predkovia vydali za hranice Afriky. Fascinujúci text bohato dopĺňajú detailné, špeciálne zhotovené mapky, ilustrácie a fotografie.

Knihu vydalo Vydavateľstvo SLOVART v roku 2009 ako prvé slovenské vydanie v edícii Literatúra faktu. Z anglického originálu The Origin of Man preložil doc. RNDr. Milan Thurzo, CSc.

Objednať sa dá priamo z webovej stránky Vydavateľstva Slovart (ISBN: 978-80-8085-657-1).

Vydavateľstvo Slovart
Bojnická 10
P. O. Box 70
830 00 Bratislava 3
tel.: ++421/2/49 20 18 00
fax: ++421/2/49 20 18 99

E-mail: pobox (at) slovart.sk
Web:

Kniha je rozdelená na tri hlavné časti.

I. časť sa zaoberá samotným výskumom s úvodnými otázkami: Akí sme ako biologický druh, ktorého dejiny siahajú vyše 6 miliónov rokov do minulosti? Čo o tom svedčí? Nakoľko možno dôverovať zachovaným dokladom a ako sa dajú interpretovať často až mätúce informácie?

Obsahuje tri kapitoly: Ľudstvo – skutočne globálny druh, Svedectvo z dávnej minulosti – čo nám prezrádzajú archeologické pramene a Ako sa zmenil náš pohľad na dávnu minulosť.

II. časť Vás povedie po stopách vlastného pôvodu – od dôverne známych bezprostredných predchodcov až k tým našim predkom, o ktorých sme sa pred vyše 6 miliónmi rokov delili so šimpanzmi.

Obsahuje štyri kapitoly: Naši bezprostrední predsapientní predchodcovia, Hľadanie pôvodu ľudskosti – ako určiť jej „dno“, „Južné opice“ – australopitekovia a Chýbajúci článok – hľadanie koreňov rodostromu.

III. časť s kapitolou Rozšírenie ľudstva a vývin jazykov vysvetľuje ako, kedy a prečo sme sa pred 100 000 rokmi vydali za hranice Afriky. V závere knihy je úvaha o najnovších poznatkoch vo vývoji s otázkou: Tak čo z nás robí človeka?

Z úvodu knihy:
Na zemeguli dnes žije vyše šesť miliárd ľudí a my všetci patríme k tomu istému druhu Homo sapiens. Dôkazy našej príbuznosti nachádzame v každom kozmopolitnom veľkomeste, kde sa stretávajú ľudia rôzneho etnického pôvodu a plodia spolu deti. Za biologický druh pokladáme taký, ktorého členovia sa môžu úspešne rozmnožovať a aj ich potomkovia sú schopní reprodukcie. Nezáleží na tom, akým z približne šesť tisíc svetových jazykov hovoríme alebo či je jeden z partnerov Inuit z arktickej Kanady a druhý z niektorého tropického ostrova v Pacifiku. Hoci pôvodne sme predstavovali tropický druh, naša schopnosť prispôsobovať sa a naše technologické poznatky nám umožnili žiť v oveľa rôznorodejších prostrediach, než dokáže ktorýkoľvek iný druh. Príbeh o úspešnosti nášho druhu je pozoruhodný a práve on je témou tejto knihy.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj, Vydavateľstvo Slovart

Ján Parada, 14. 06. 2010 | Prečítané: 4068 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Zúčastníte sa volieb do orgánov samosprávneho kraja?

Áno (90 hl.)
 
Ešte neviem (49 hl.)
 
Nie (51 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 190
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore