www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @057
Počítadlo


Spam poison

Protest

k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky o umiestňovaní náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách v súlade s kultúrnou tradíciou krajiny

Cítim sa byť slobodným občanom Slovenskej republiky,nezaťaženým žiadnou ideológiou ani náboženstvom, ale po prečítaní schváleného Vyhlásenia NR SR k rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu o umiestňovaní krížov v školách v Taliansku, som bol nútený svojím svedomím vyjadriť nesúhlas s hlasovaním poslancov o tomto vyhlásení ako o nenáležitom, neopodstatnenom, pretože svojím pozitívnym hlasovaním:
– bezdôvodne podporili záujem skupiny klerikálne orientovaných poslancov prezentovať Slovensko, nie ako laický, ale nábožensky orientovaný štát, čo je v rozpore s Ústavou SR .
– spochybnili demokratickú inštitúciu Európskej únie, Európsky súdny dvor pre ľudské práva a postavili ju do opozície so zákonodárnou mocou SR.
– vytvorili nepravdivú predstavu, že v slovenských školách a verejných inštitúciách by mali byť vo všeobecnosti umiestnené kresťanské kríže.

Rozhodne protestujem proti tomu, aby v demokratických voľbách zvolení poslanci takto nehorázne zneužívali svoj hlas.

10. decembra 2009 na 44. schôdzi vo IV. volebnom období bolo pod číslom 1845 na návrh skupiny poslancov zo všetkých šiestich parlamentných strán prijaté Vyhlásenie Národnej rady Slovenskej republiky o umiestňovaní náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách v súlade s kultúrnou tradíciou krajiny.

Z prítomných poslancov NR SR proti tomuto Vyhláseniu nehlasoval žiaden poslanec.

UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY

z 10. decembra 2009
k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky o umiestňovaní náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách v súlade s kultúrnou tradíciou krajiny (tlač 1368)

Národná rada Slovenskej republiky
schvaľuje

Vyhlásenie Národnej rady Slovenskej republiky o umiestňovaní náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách v súlade s kultúrnou tradíciou krajiny, ako je uvedené v prílohe.

Pavol Paška v. r.
predseda
Národnej rady Slovenskej republiky

Príloha k uzneseniu
z 10. decembra 2009 č. 1845

Vyhlásenie
Národnej rady Slovenskej republiky o umiestňovaní náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách v súlade s kultúrnou tradíciou krajiny

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu vo svojom nedávnom rozhodnutí označil umiestňovanie krížov v školách v Taliansku za porušenie práva rodičov vychovávať deti podľa vlastného presvedčenia. Národná rada Slovenskej republiky k tomuto rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva prijíma nasledujúce vyhlásenie:

Národná rada Slovenskej republiky
konštatuje, že

toto rozhodnutie je v rozpore s kultúrnym dedičstvom a kresťanskou históriou Európy,
umiestňovanie kríža v školách, vo verejných inštitúciách a na verejných priestranstvách predstavuje tradíciu, ktorá je vlastná mnohým európskym štátom,
rešpektovanie tejto tradície nemožno chápať ako obmedzovanie slobody náboženského vierovyznania a ani ako porušenie práva rodičov vychovávať deti podľa vlastného presvedčenia,

umiestňovanie náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách je plné právo každého členského štátu Európskej únie vrátane Slovenskej republiky a je v súlade s Dohovorom o ľudských právach a slobodách z roku 1950.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Julo Voskár
člen Spoločnosti PROMETHEUS
Čerpané z:
Národná rada Slovenskej republiky – Uznesenie k Vyhláseniu Národnej rady Slovenskej republiky o umiestňovaní náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách v súlade s kultúrnou tradíciou krajiny; detaily hlasovania poslancov

Súhlasíte s protestom Júliusa Voskára?

áno (Počet hlasov: 61)
(87.14 %)

nie (Počet hlasov: 9)
(12.86 %)Celkom hlasovalo: 70

Július Voskár, 11. 01. 2010 | Prečítané: 3949 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Súhlasíte so zrušením koncesionárskych poplatkov?

Áno (41 hl.)
 
Nie (22 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 63
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore