www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @869
Počítadlo


Spam poison

Kajánov kreslený slovník

Kajánov kreslený lexikón alebo lexikón potmehúdov

Tibor Kaján

Žijeme vo veku lexikónov. Sotva jestvuje veda alebo vedecká oblasť, ktorá by nemala svoj lexikón. Vydavateľstva čoraz väčšmi zamestnáva špecializácia lexikónov. Vynorila sa otázka, prečo by nebolo možné myšlienkový svet človeka, jeho názory, poznatky – na konferenciách kreslené obrázky zhrnúť do lexikónu. Takýmto nárokom by som chcel vyhovieť subjektívnym lexikónom.

Predpokladám, že moja práca vypĺňa medzeru, a verím, že moja kniha bude dobrou podperou (pozri nižšie obrázok č. 1). Keď aj čitateľ usúdi, že sa mi aspoň čiastočne podarilo splniť cieľ, nepracoval som zbytočne.

V práci ma nikto nepodporoval, a týmto vyslovujem za to svoje úprimné poďakovanie.

Tibor Kaján

Kajánov lexikón, obr. č. 1

Keď poviem Kaján, každý Maďar sa usmeje, všetci ho poznajú. Málokto však pozná meno: Tibor Kalász. Hoci obidve mená znamenajú to isté. „Vždy som chcel byť karikaturistom“, čítam v Kajánovom vlastnom životopise. Pustil sa do toho veľmi skoro. Čo môže byť prvým cieľom malého žiačika? Prirodzene: učiteľ. Navštevoval piatu triedu gymnázia, keď už vedel kresliť tak, že sa človek spoznal na karikatúre a mohol sa aj uraziť. Raz zo zvyku čarbal, kreslil práve vtedy, keď do triedy vstúpil učiteľ. Podľa vtedajších predpisov sa vyučovací deň začínal modlitbou; žiaci vyskočili, stáli v pozore, ale chudák Tibor Kalász nemal čas na to, aby učiteľov portrét šuchol pod lavicu. Učiteľ to zbadal. Stalo sa, čo sa muselo stať: triedna kniha. „Takíto zlomyseľníci iba kazia morálku triedy.“

V gymnáziu sa naňho prilepilo, že „kazí morálku triedy“, ale odvtedy sa uznáva, že napráva ducha verejného života v celej krajine. Škodoradostník s veľkou erudovanosťou a s filozofickou hĺbavosťou; pohoršuje skutočnosť prekvapivými nápadmi, ak tak možno výstižne definovať onen z opačnej strany vedený boj, ktorý ustavične zvádza proti myšlienkovej prázdnote, hlúposti, pokrytectvu, podlízavosti, pätolizačstvu; proti malým kráľom, falošným hodnotiacim súdom, unáhlenému stavaniu piedestálov a nafúkanému velikášstvu.

Tibor Kaján – Hlava

Jedným z prameňov jeho úspechu je časová aktuálnosť. Je to človek, ktorý drží ruku na tepne čias, ale nič nestojí ďalej od neho ako zámer tento tep zastaviť. Naopak: nahmatá pulz, aby zistil presnú diagnózu, a potom sa pustí do toho, aby svojím spôsobom pomohol urýchliť zdravý krvný obeh. Keď si zdanlivo požičiava postavy pre svoje karikatúry, hoci zo starého antického sveta alebo z nedávnej minulosti, na prvý pohľad možno zbadať aktualizáciu, navliekanie priadze dneška. Keď sa uňho zjaví Hanibal pred bránou so slonom, vrátnik vystaví priepustku: Hanibal plus 1 (jedna) osoba. Keď jeho Lorelei chce spevom očariť lodníkov, prečo by to neurobila cez stereofónny zosilňovač? Človek by najradšej siahodlho vykladal Kajánove karikatúry. Námetov je dosť; jeho karikatúry nájdeme nielen v celom rade maďarských časopisov, ale uverejňujú ich aj mnohé zahraničné časopisy dobrej úrovne.

Z toho všetkého vyplýva, že Kaján je vo svojom živle, keď môže zostaviť lexikón. Pod heslami v abecednom poradí povedie človeka v krátkych kreslených kapitolkách po starých i nových javoch sveta. Kaján je bezohľadný „moralista“, ale súčasne je aj spravodlivý: ohľaduplne chytá na špičku ceruzy všetko, čo považuje za zvrátené, nedokonalé, odťažité. A aby si o Kajánovi nikto nemyslel, že je múdry vedec s dlhou bradou, ktorý chce byť predovšetkým filozofom, a nie zabávačom, jeho oku neujde nič, čo možno zábavne skarikovať. Keď sa však človek nad jeho karikatúrami zamyslí, Kaján mu poslúži poučením. Nie je to chyba. Hodnovernosť a vplyv jeho karikatúr stupňuje to, že sa vo svojom odbore nehanbí smiať a rozosmievať.


Ukážky z Kajánovho slovníka potmehúdov:

A Alkoholik

Alkoholik

B Bakšiš

Bakšiš

C Cvičenie

Cvičenie

D Diktátor

Diktátor

D Demonštrácia

Demonštrácia

D Delostrelecká obrana

Delostrelecká obrana

F Fyzici

Fyzici

G Gordický uzol

Gordický uzol

H Hlboká orba

Hlboká orba

H Homo ludens

Homo ludens

H Humanista

Humanista

K Kolkári

Kolkári

K Kult osobnosti

Kult osobnosti

M Myseľ priemerného človeka

Myseľ priemerného človeka

O Odcudzenie

Odcudzenie

P Prispôsobivosť

Prispôsobivosť

Q Quo vadis?

Quo vadis?

R Rodinné plány

Rodinné plány

R Rodina

Rodina

S Striptíz

Striptíz

S Samota

Samota

S Spokojný manžel I.

Spokojný manžel I.

S Spokojný manžel II.

Spokojný manžel II.

Z Záverečná hodina

Záverečná hodina

Ž Životné dielo

Životné dielo


Foto Tibora Kajána: © metropol.hu

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

József Vető
redaktor a reportér, v roku 1962 získal Cenu Ferenca Rózsu, dlhoročný člen predsedníctva Celoštátneho zväzu maďarských novinárov (MÚOSZ-u)
Čerpané z:
Revue svetovej literatúry 5/70

József Vető, 18. 09. 2009 | Prečítané: 5847 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore