www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @596
Počítadlo


Spam poison

Spiritualizácia človeka, humanizácia života

Monografia, koncipovaná na vysokej odbornej úrovni, sa orientuje na aktuálnu problematiku súčasnej psychológie. Venuje pozornosť postaveniu človeka vo svete, úlohe vied, praktickým aspektom pôsobenia psychológie, vývinu osobnosti a jeho prostredia, ako aj otázkam vyplývajúcim zo zvyšovania kvality človeka a jeho starnutia.

prof. PhDr. Damián Kováč, DrSc.

Zakladateľ a mnohoročný riaditeľ Ústavu experimentálnej psychológie SAV, medzinárodne uznávaný odborník v oblasti jadrovej vedy o človeku prof. PhDr. Damián Kováč, DrSc., sa rozsiahlou a závažnou knižnou publikáciou s názvom Psychológiou k metanoi (Veda, Bratislava 2007) prihovára nielen okruhu zainteresovaných bádateľov, ale každému náročnejšiemu čitateľovi, ktorý má principiálny záujem lepšie spoznať sám seba, svoj vnútorný svet a optimalizovať vlastné myslenie i zodpovedné konanie vo vzťahu k hľadaniu zmyslu bytia, v korelácii k ostatným ľuďom a celej spoločnosti, ale aj v podmieňujúcich súvislostiach k prírodným zdrojom, životnému prostrediu a vedecko-technickému vývoju.

Psychológiou k metanoi

Poznamenajme, že pojem metanoia označuje zmenu či obnovu zmýšľania, ktorá otvára cestu k porozumeniu. Autor podnetne zúročuje výsledky dlhodobého výskumu orientovaného na históriu a metodológiu psychológie, na senzoricko-percepčné a pamäťové funkcie, na laterálne vzťahy v norme a vplyv pôsobenia environmentálnych faktorov. Jeho predchádzajúce bádateľské smerovania prirodzene vyúsťujú do modelovania syntézy pozitívneho rozvoja osobnosti a zvyšovania komplexnej kvality ľudského života. Pochopiteľne popri poznatkoch získaných empirickým zberom materiálu a jeho originálnymi analýzami mysliteľ vskutku európskeho i globálneho významu disponuje širokým spektrom informácií pochádzajúcich z univerzálnej i špecifickej rekognoskácie ľudskej psychiky realizovanej najuznávanejšími svetovými vedeckými autoritami.

Vzhľadom na nezadržateľné plynutie času v individuálnej rovine, ako aj celkový demografický trend v najrozvinutejších krajinách Damián Kováč logicky venuje mimoriadnu pozornosť problematike starnutia s cieľom objaviť aspekty jeho dôstojnosti a objasňovať atribúty jeho zmyslu. Oceniť treba i sympatickú črtu učenca, ktorý napriek svojej schopnosti komunikovať vo viacerých jazykoch na vysokej odbornej úrovni a suverénne sa pohybovať v medzinárodnej komunite renomovaných psychológov nestráca záujem o otázky rodinného a národného charakteru v podmienkach globalizácie. Kľúčovým posolstvom autorovho úsilia je predovšetkým koncepcia osobnosti ako systémového psychického regulátora správania, ktoré naviguje k tradičným ideálom spiritualizácie človeka a humanizácie života v najrozmanitejších dimenziách sociálnych, technologických, politických a kultúrnych parametrov evolúcie.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

Mgr. art. Pavol Janík, PhD.
básnik, dramatik, publicista, prekladateľ a tajomník
Spolku slovenských spisovateľov
Čerpané z: vlastný zdroj, osobná stránka autora

Pavol Janík, 09. 09. 2009 | Prečítané: 4864 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore