www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @185
Počítadlo


Spam poison

O knihách k takmer zabudnutému mesiacu knihy

Pozeral som si obrázok, ktorý je na tejto stránke a napadlo ma, že je to akýsi knižný hamburger. Uprostred to najmenej zdravé, ale na Slovensku, pre mnohých veľmi chutné.

Knižný hamburger

Okolo, zospodu i z vrchu však už je trochu ovocia a myšlienok, ktoré by si človek mal osvojiť. V skutočnosti sa však nechcem nijakým spôsobom vyjadrovať negatívne o biblii, predsa len je to súčasť ľudskej kultúry a neškodí niečo o tejto knihe vedieť.

Niekto možno cíti potrebu preštudovať ju podrobnejšie a môžu k tomu byť hneď dva dobré dôvody. Jedni ju študujú pre poznanie „Boha“ a prehĺbenie svojej viery v neho, iní naopak, kvôli svojej „neviere“, aby sa ešte raz a dôkladne presvedčili, že je to len náboženská literatúra a nič viac než náboženská literatúra.

V minulosti bola, predovšetkým na dedine, kniha dôležitým zdrojom informácií o svete, živote, kultúre, histórií… Dnes máme na nešťastie televíziu, počítačové hry a podobné odpútavače od reálneho života. Preto je dobrá kniha opäť dôležitá a mali by sme sa vedieť kvôli nej odtrhnúť od modrej obrazovky či tlačeného bulváru.

Možno aj pri dnešnej všeobecnej neobľúbenosti hesiel, ktoré nahradila reklama si ešte niekto spomenie na vetu: Za všetko, čo je vo mne dobré vďačím knihe. Dnes už to nie je len o tom dobrom vo mne, ale aj o schopnosti myslieť, triediť informácie a orientovať sa vo svete „informácií“ ktoré sú často len vatou, manipuláciou a vymývaním mozgov.

Lenže, po čom by mal človek v dnešných časoch siahnuť? Kníh je dostatok, výber je veľký, nie všetko, čo však prešlo tlačiarenskou rotačkou a viazacím strojom, všetko, čo má podobu a formu knihy je vždy „stráviteľné“ a užitočne čitateľné. Treba si vedieť vybrať. Aj to sa však človek, ktorý nečíta iba bulvár, časom naučí. Pre najbližšie posedenie s knihou možno odporúčať hoci aj niečo z toho, čo je na spomínanom obrázku, hore nad týmto textom. Dve z kníh a preklad knihy Paula Kurtza Zakázané ovocie (na fotografii) majú na svedomí členovia Spoločnosti Prometheus.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.

František Jedinák
člen Predsedníctva a Ústrednej rady Spoločnosti Prometheus
Čerpané z: webová stránka občianskeho združenia
Spoločnosť Prometheus

František Jedinák, 02. 03. 2009 | Prečítané: 1903 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore